LGBT - co oznacza ten skrót i o co chodzi z Paradą Równości? Przeczytaj, zanim coś skomentujesz

2021-06-19 13:35
Demonstracja LGBT i narodowców na krakowskim Rynku
Autor: Daniel Szura

Temat społeczności LGBT oraz Parady Równości budzi skrajne emocje wśród Polaków i jest przedmiotem licznych, burzliwych dyskusji, szczególnie w mediach społecznościowych. Niestety, po komentarzach w sieci widać, że niektórzy internauci nie mają nawet pojęcia, co oznacza skrót LGBT i w jakim celu odbywa się Parada Równości. W tym artykule wyjaśniamy, o co chodzi ze skrótem LGBT i jakie są postulaty Parady Równości. Zanim skomentujesz coś na ten temat w mediach społecznościowych, lepiej przeczytaj ten artykuł.

Tematy dotyczące środowisk LGBT oraz organizacji Parady Równości w Polsce od lat budzą kontrowersje. Pod wpisami w mediach społecznościowych o tej tematyce bardzo często toczą się gorące dyskusje. Problem w tym, że niektórzy internauci nie do końca znają temat, na jaki się wypowiadają, często się przy tym ośmieszając. Wynika to z braku wystarczającej wiedzy. Wśród komentujących są nawet osoby, które nie potrafią rozszyfrować skrótu LGBT! Ta informacja może zszokować wielu z nich, bowiem pod tym skrótem kryją się po prostu... ludzie.

Przeczytaj koniecznie: Biedroń zaprasza na Paradę Równości 2021 w Warszawie. "Znów banda gołodupców będzie paradowała ulicami"

LGBT - co oznacza ten skrót?

LGBT to skrót, który wywodzi się od angielskich słów Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender oznaczających lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe. W użyciu jest również skrót LGBT+, który obejmuje także osoby queer i interpłciowe. Zbiorczym określeniem LBT określa się więc osoby nieheteroseksualne lub niecisgenderowe (takie, u których nie występuje spójność pomiędzy płcią przypisaną przy narodzinach a tożsamością płciową). Początki tego terminu sięgają lat 60. XX wieku w USA, jednak powszechnie skrót LGBT zaczął być używany dopiero w latach 90.

Czytaj także: Marsz Równości 2021 w Warszawie. Czy Rafał Trzaskowski pójdzie na czele parady? Podjął ważną decyzję

Parada Równości 2021 - o co chodzi? Jakie są postulaty?

Parada Równości 2021 w Warszawie to, jak informują organizatorzy, największe w Polsce święto równości. W tęczowym marszu ulicami stolicy przejdą ramię w ramię aktywiści, przedstawiciele środowisk LGBT, a także wszystkie osoby, które chcą okazać im swoje wsparcie. Parada Równości będzie pokojowym marszem, szerzącym idee wolności, równości i tolerancji. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na problem osób LGBT+ w Polsce i walczyć o równe prawa dla wszystkich. W związku z tym, Parada Równości również oficjalnie ogłosiła 12 swoich postulatów:

 1. Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem obowiązkiem państwa
 2. Prawa osób trans prawami człowieka
 3. Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści
 4. Małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela
 5. Otwarta przestrzeń publiczna bez barier
 6. Otwarta Rzeczpospolita przyjaznym domem dla uchodźców i obcokrajowców
 7. Rzetelna edukacja prawem człowieka
 8. Szacunek i prawna ochrona zwierząt
 9. Różni – równi wobec siebie
 10. Dość chamstwa – żądamy debaty
 11. Równość płci podstawą demokratycznego państwa
 12. Dbajmy o nasz wspólny dom, Ziemię

Więcej informacji o postulatach Parady Równości można znaleźć na stronie www.paradarownosci.eu.

Zobacz koniecznie: Parada Równości 2021 w Warszawie: trasa. Jakimi ulicami przejdzie Marsz Równości w Warszawie? [TRASA, MAPA]

„LGBT to ludzie”. Protest przeciwko słowom abp. Marka Jędraszewskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE