Park Praski wyremontowany. Zobacz, jak się zmienił

i

Autor: Zarząd Zieleni Warszawy Park Praski wyremontowany. Zobacz, jak się zmienił

Wciąż będzie zielono

Miasto kupiło działkę w Parku Praskim. Urzędnicy nie chcą tam pawilonu handlowego

2022-07-27 22:18

Zamiast handlowo-usługowego pawilonu w Parku Praskim niezmiennie będzie czekać zieleń. Choć plany zabudowy tego terenu były już zaawansowane, inwestor postanowił go sprzedać. Warszawa skorzystała z przysługującego jej prawa pierwokupu i zabezpieczyła przyszłość parku - poinformował stołeczny ratusz.

Działka przy ul. Jagiellońskiej 29 stanowi część zabytkowego parku. Prywatny inwestor planował wybudować na niej pawilon handlowo-usługowy. Jak przekazał ratusz, uzyskał w tym celu decyzję o warunkach zabudowy, a także pozwolenie na budowę. "Miasto nie mogło odmówić. Decyzje o warunkach zabudowy i pozwoleniu na budowę nie są zależne od woli urzędu. Ten jest zobowiązany do ich wydania, jeśli wnioskodawca dopełni wszystkich wymaganych przepisami wymogów" – dodano.

Prawo pierwokupu

Na szczęście inwestor zrezygnował ze swoich planów i postanowił sprzedać działkę. Prezydent Warszawy skorzystał z przysługującego mu prawa pierwokupu i nabył prawa do jedynego fragmentu parku, którym nie zarządzał stołeczny samorząd. To działka o powierzchni 282 mkw., która znajduje się na wschodnim krańcu parku, w pobliżu skrzyżowania ul. Jagiellońskiej i Alei Solidarności. Obecnie znajduje się tam lodziarnia, w przeszłości zlokalizowana była niewielka stacja benzynowa.

Poprawa wyglądu parku

"Dzięki nabyciu praw do terenu, Warszawa będzie mogła w sposób spójny dbać o całą przestrzeń parku, co przełoży się na poprawę wyglądu tego miejsca i lepsze dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Jednostką odpowiedzialną za dbanie o całość Parku Praskiego, w tym jego dodatkową powierzchnią, jest Zarząd Zieleni" - zaznaczył ratusz. 

Sonda
Czy w Warszawie powinno być więcej zieleni?
Fala upałów zalewa betonową Warszawę. Ludzie chcą więcej zieleni

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki