Kto zostanie dyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie?

i

Autor: JACEK DOMINSKI/REPORTER, Pawel Wodzynski/East News

Michał Zadara wyeliminowany z konkursu na dyrektora Teatru Dramatycznego. Kto wygra walkę o rządy w warszawskiej scenie?

2024-04-17 20:05

Po aferze związanej z rządami Moniki Strzępki w Teatrze Dramatycznym w Warszawie nowy konkurs na dyrektora tej placówki jest pod „szczególną obserwacją” i środowiska artystycznego, i warszawiaków zainteresowanych teatrem. Stołeczny ratusz ogłosił właśnie, kto przeszedł do drugiego etapu konkursu. Zabraknie w nim utalentowanego reżysera Michała Zadary.

- Siedem osób przechodzi do drugiego etapu konkursu na dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie – ogłosił w środę 17 kwietnia 2024 stołeczny ratusz. Z konkursu odpadł jeden z faworytów – Michał Zadara, reżyser m.in. słynnych „Zbójców” w Narodowym i „Dziadów” we Wrocławiu. - Jego aplikacja nie była kompletna. Został odrzucony ze względów formalnych – słyszymy nieoficjalnie.

Do drugiego etapu rywalizacji przechodzą:

związany z Teatrem Akademickim Ryszard Adamski;

wicedyrektor Teatru Zagłębia Jacek Jabrzyk;

aktorka i reżyser Małgorzata Potocka;

Norbert Rakowski – były aktor Teatru Współczesnego w Warszawie i dyrektor „Dramatycznego” w Opolu;

reżyser i pedagog związany z Teatrem Starym w Krakowie Waldemar Raźniak;

uczeń i asystent Glińskiej i Komorowskiej, reżyser Wojciech Urbański;

Anna Wieczur - reżyserka m.in. „Kogla-mogla 5”.

W tym gronie nazwiskiem z najbardziej barwną biografią jest oczywiście Małgorzata Potocka, aktorka, która popularność zyskała serialem „Matki, żony, kochanki”, była też szefową łódzkiego TVP3, a obecnie kieruje Teatrem Powszechnym w Radomiu. Tam kontrakt wygasa jej w 2025 r. Czy to ona przejmie rozdygotaną po rządach Moniki Strzępki ekipę warszawskiego Dramatycznego?

Pierwsze w historii rządy kobiety w tym teatrze zakończyły się skandalem na całą Polskę. Gdy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaakceptował decyzję poprzedniej komisji konkursowej i podpisał kontrakt z Moniką Strzępką, rozpętała się burza. Najpierw wojewoda mazowiecki podważył wybór Strzępki na dyrektora, później przeciw nowej szefowej zbuntowali się aktorzy, a po odwołaniu dzień przed premierą spektaklu „Heksy” i kontroli ratusza prezydent Rafał Trzaskowski Monikę Strzępkę zdymisjonował. I ogłosił nowy konkurs.

Na maj komisja konkursowa zaplanowała rozmowy ze wszystkimi kandydatami, którzy przeszli do drugiego etapu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki