Mieszkańcy bloków przy Ogrodowej protestują przeciwko nowej inwestycji: Wciskają nam budynek między bloki

2022-06-23 13:37
Mieszkańcy bloków przy Ogrodowej protestują przeciwko nowej inwestycji: Wciskają nam budynek między bloki
Autor: Marek Zieliński/Super Express Mieszkańcy bloków przy Ogrodowej protestują przeciwko nowej inwestycji: Wciskają nam budynek między bloki

Spokojne życie mieszkańców bloków przy Ogrodowej na Woli może wkrótce zmienić się w koszmar. Deweloper chce wcisnąć w osiedle nowy blok. Lokatorzy boją się tej inwestycji. Ich podwórko zamieni się w koszmarny plac budowy, a podziemny garaż zwyczajnie może runąć, doprowadzając do tragedii. Mieszkańcy poskarżyli się do wojewody, który bada sprawę.

Będą zmiany przy Ogrodowej?

Budynki przy Ogrodowej 32, 32A i Żelaznej 82/84 tworzą kwadratowe podwórko. Dziś z niewielką przestrzenią do zabawy dla dzieci, kawałkiem zieleni i miejscem spotkań. Firma PIG Architekci (ta, która projektowała m.in. muzeum Piłsudskiego w Sulejówku) zaprojektowała i zamierza wybudować w bezpośrednim sąsiedztwie nowy ośmiokondygnacyjny blok.

Budynek na 16 apartamentów na działce należącej do inwestora ma być wciśnięty w wolną przestrzeń między obecnymi domami. Problem w tym, że jedyna droga do tego budynku prowadziłaby przez podwórko z podziemnym garażem. Plany inwestycyjne dewelopera zaniepokoiły sąsiadów.

Zobacz też: Rozliczają Trzaskowskiego z miliardów. Prezydent walczy o wotum zaufania. "Bajki o złotej rybce nie będzie"

Nie zgadzamy się na tę budowę. Jedyna droga na działkę przebiega przez nasze niewielkie podwórko i nie chcemy, aby było ono wypełnione sprzętem budowlanym. Taka inwestycja zajmie przecież lata! – mówi Agata Bielecka (53 l.), prezes Spółdzielni SBM „Ogrodowa”.

Boimy się, że strop garażu pod podwórkiem może zawalić nam się na auta pod naciskiem ciężkich maszyn – wtóruje jej Grzegorz Różański (59 l.), mieszkaniec osiedla.

Przecież tu nie ma miejsca na dodatkowy blok. Rozumiem, że polityka miasta jest taka, bo chcą zarobić, ale są granice! – denerwuje się kolejny mieszkaniec.

Wojewoda pomoże mieszkańcom?

Sporną kwestią jest też to, czy inwestor może zająć podwórko na dojazd i plac budowy (w sądzie ciągnie się sprawa o służebność, czyli w praktyce o prawo użytkowania podwórka), a urzędnicy przekonują, że dojazd do posesji zapewniony jest… przez garaż podziemny.

Nie przegap: Zabójstwo 35-latka! Leżał na ulicy. Prokuratura: "Śmierci tego człowieka nie można było uniknąć". Horror w Ostrowi Mazowieckiej

Wydział architektury i budownictwa w urzędzie dzielnicy Wola wydał pozwolenie na budowę w rejonie Ogrodowej, Żelaznej i Al. Solidarności.

Postępowanie wykazało kompletność wniosku i zgodność z obowiązującymi przepisami. Ale decyzja nie jest ostateczna – mówi nam rzecznik urzędu dzielnicy Mateusz Witczyński. Budowy rozpocząć nie można, bo Spółdzielnia Ogrodowa odwołała się do wojewody.

Wojewoda analizuje dokumentację pod kątem zgodności z prawem – informuje Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody Konstantego Radziwiłła. Firma PIG Architekci nie odpowiedziała na nasze pytania.

Zrobią nam podwórka plac budowy! Mieszkańcy Woli walczą z firmą deweloperską
Sonda
Lubisz spacerować po Warszawie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE