Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak się spisać przez telefon? [PORADNIK]

2021-04-17 9:00 Alicja Guz
Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak się spisać przez telefon? [PORADNIK]
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Już od 1 kwietnia Polacy mogą spisywać się w ramach Narodowego Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań 2021. I chociaż podstawową metodą wzięcia udziału w badaniu jest wypełnienie formularza przez internet, to istnieje alternatywa dla tego rozwiązania. Spisać się można również telefonicznie. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy krótki poradnik. Zobacz!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 jest podstawowym badaniem i źródłem danych z zakresu statystyki ludności. Jego celem jest zebranie informacji o ludności w konkretnym momencie i na określonym terytorium. W Polsce taki spis odbywa się średnio co 10 lat. Jak tłumaczy na swojej stronie Główny Urząd Statystyczny: "Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata".

ZOBACZ TEŻ: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak spisać się w Warszawie? [PORADNIK]

Warto zaznaczyć, że udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Za odmowę udziału w badaniu grozi sroga kara. Sąd może bowiem nałożyć grzywnę, której wysokość sięga nawet 5 tys. złotych. Surowa kara grozi również za kłamstwo. Jeśli ktoś poda podczas badania nieprawdziwe informacje, zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Polacy mogą spisywać się od 1 kwietnia do 30 września.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać?

W tym roku podstawową metodą spisania się jest wypełnienie formularza przez internet na stronie spis.gov.pl. To szybki i ogólnodostępny sposób. Jeśli ktoś nie ma komputera lub dostępu do internetu, może skorzystać z punktu w Urzędzie Dzielnicy. - Na spisujące się osoby czekają specjalnie przygotowane stanowiska komputerowe z dostępem do sieci internetowej - zachęca ratusz. Wybierając ten sposób spisania się, należy jednak pamiętać o wcześniejszym umówieniu się na wizytę w Urzędzie. Punkty samospisowe oraz dane kontaktowe do umówienia spotkania dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać przez telefon?

Innym rozwiązaniem, które jest alternatywą dla spisu internetowego, jest rozmowa telefoniczna. Jest to równie wygodny i prosty sposób na udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Wówczas głos lektorki podpowie, co zrobić, by rozpocząć spis. A wystarczą dwie proste czynności:

  • najpierw trzeba wybrać klawisz "1", aby wybrać "Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021",
  • a następnie ponownie wcisnąć "1", czyli wybrać opcję "Spisz się przez telefon"

- Telefon odbierze pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytać pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, konieczny do zalogowania się do aplikacji spisowej - tłumaczy stołeczny ratusz.

Przez telefon można się spisać od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18.

Składowisko odpadów nad Jeziorkiem Czerniakowskim
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE