Nie czekaj z kartą miejską

2009-11-27 1:45

Nie czekaj z wyrobieniem spersonalizowanej karty miejskiej czyli tej ze zdjęciem na ostatnią chwilę! Teraz masz jeszcze szansę uniknąć wielkiej kolejki i straconych nerwów. Po 1 stycznia już nie naładujesz starego biletu.

Czy wszyscy muszą mieć nowe karty? Czy po 1 stycznia te stare będą już nieważne? Niejeden warszawiak kompletnie gubi się w gąszczu informacji na temat nowych kart miejskich.

- Spersonalizowane karty muszą wyrobić tylko ci, którzy będą chcieli korzystać z biletów imiennych - odpowiada Igor Krajnow (31 l.), rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Alternatywą jest bilet na okaziciela, który nie jest podpisany i z którego może korzystać nieograniczona liczba osób, oczywiście nie naraz - dodaje.

Bilet na okaziciela jest niestety droższy - 30-dniowy normalny kosztuje 140 zł, podczas gdy za bilet imienny zapłacimy 78 zł.

A co wtedy, jeśli nasz stary bilet jest ważny np. do 10 stycznia? Możemy go dalej używać. Nawet jeśli naładowaną kartę aktywujemy dopiero w przyszłym roku. Stare karty ostatecznie stracą ważność 30 czerwca.

- Po 1 stycznia nie będzie można tylko robić nowych doładowań na starych kartach - mówi Krajnow. - Można też wyrobić sobie nową kartę i "przenieść" na nią dni ważności ze starej. W tym celu trzeba przynieść stary dokument do punktu przy Senatorskiej 37 - dodaje.

W punkcie obsługi klienta przy metrze Młociny towarzyszyliśmy pani Jolancie Krajewskiej (40 l.), gdy wyrabiała sobie nowy dokument. Najpierw musiała wypełnić wniosek. Formularze są dostępne na miejscu. Potem trzeba było zrobić zdjęcie do karty i oddać wniosek w okienku. Mogła też przynieść własne zdjęcie - koniecznie papierowe, typu legitymacyjnego. Koniecznie trzeba mieć przy sobie dowód osobisty! A potem poczekać kilkanaście minut na odbiór karty. Z tyłu spersonalizowanej karty znajduje się stary wzór z miejscem na imię i nazwisko oraz nr dokumentu ze zdjęciem. Nie wypełnia się tych pól. Ale jeśli ktoś się pomylił i je wypełnił, to karta i tak jest ważna.

W Warszawie jest 8 punktów, w których można wyrobić kartę miejską - na stacjach metra (Centrum, Świętokrzyska, Ratusz, Plac Wilsona, Młociny, Marymont), na Senatorskiej 37 (wejście E) i na Dworcu Wschodnim (pawilon 3, od Kijowskiej).

Możemy też złożyć wniosek przez Internet. Na odbiór czeka się około miesiąca. Jednak wtedy możemy sami zaprojektować wzór na karcie. W przypadku korzystania z wniosku przez Internet trzeba wgrać na stronę własne zdjęcie.

A co, gdy już mamy kartę? Jeśli przysługują nam zniżki na bilety, powinniśmy - jak poprzednio - mieć dokument, który to potwierdza, np. legitymację szkolną. Studenci mają bilety kodowane na nowego typu legitymacjach, nie potrzebują więc osobnych kart. Podobnie seniorzy po 70. roku życia, którym do kontroli wystarczy dowód tożsamości.

Tu zrobisz zdjęcie do karty miejskiej

Tylko w punkcie ZTM na stacji metra Młociny zrobienie sobie zdjęcia do karty nic nie kosztuje. Fotografię wykonać można za 10 zł w kilkunastu miejscach: Jagiellońska 3, Powstańców Śląskich 104, Myśliborska 98 G, Dworzec Centralny (Galeria Południowa, lokal 182), Puławska 3, pl. Mirowski 14, CH Arkadia, CH Reduta, CH Promenada, CH Wileńska, CH Wola Park, CH Klif, Boya-Żeleńskiego 2, Surowieckiego 8, KEN 36, Dzika 4, Grójecka 31, Tarczyńska 3. Zdjęcia są stamtąd od razu przesyłane do ZTM.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE