Nie siedź w domu, przyjdź na bulwary!

i

Autor: matriały promocyjne Nie siedź w domu, przyjdź na bulwary!

Nie siedź w domu, przyjdź na bulwary!

2015-09-10 2:00

Choć wakacje i letnia pogoda już za nami, to na bulwarach nadal mnóstwo atrakcji. Warto przyjść z całą rodziną, skorzystać z bogatej oferty imprez i przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego o mieście i rzece.

Na największym placu nowo otwartego odcinka bulwarów (Bulwar Jana Karskiego od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do wysokości ul. Boleść) stoi nietypowa rzeźba. Pokryta napisami „Warszawa” w kilku językach, ma ponad 3,5 metra długości i kształt łudząco podobny do łódeczki, która od wiosny dryfuje w okolicy mostu kolejowego.

Można wejść do środka i zrobić sobie zdjęcie. Warto więc pobudzić wyobraźnię i choć przez chwilę znaleźć się na „papierowym” pokładzie.

Łódeczka to niejedyna atrakcja dla miłośników fotografii. Kolejną jest tzw. fotobudka, czyli oznaczone charakterystycznym „wiślanym” serduszkiem urządzenie, w którym na miejscu można wydrukować sobie własne zdjęcie – oczywiście z rzeką w tle.

Warsztaty dla najmłodszych

Jest też sporo atrakcji dla najmłodszych i ich opiekunów. Przygotowano dla nich specjalne warsztaty. Odbywają się w soboty o godz. 11.00 i 13.00. Udział może jednorazowo wziąć około 25 dzieci w wieku powyżej trzech lat. Spotkania są bezpłatne i odbywają się pod dachem, w namiocie. – To zajęcia dla dzieci i ich rodziców – nauka przez zabawę. Chcemy zachęcić rodziny do wspólnego spędzania czasu. Na warsztatach skupiamy się na tematyce wiślanej, ale w różnych płaszczyznach – opowiadamy o legendach, przyrodzie, żegludze. Rozmawiamy o dźwiękach, pejzażu, roślinach i zwierzętach – mówi Eliza Galey-Szczepańska, artystka koordynująca warsztaty. – Przy okazji przekazujemy informacje o sztuce, a także wykonujemy różne prace plastyczne. Są to np. papierowe łódeczki, szmaciane lalki, lampiony czy instrumenty muzyczne. Ostatnio malowaliśmy rzeczne pejzaże na specjalnie przygotowanej folii skreczowej, co spotkało się z dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych – wyjaśnia.

Wykonane na zajęciach prace dzieci mogą zabrać ze sobą do domów. Dodatkowo uczestnicy otrzymują specjalne wiślane upominki.

Program warsztatów na wrzesień:

12 września

- Dźwięki wody - godz. 11.00
Wspólnie posłuchamy wody i wykonamy instrumenty muzyczne zwane deszczowcami, które przywołują deszcz. Przewodnim motywem dekoracyjnym będzie łódeczka i kolory zaobserwowane na bulwarze.

- Legenda o warszawskiej Syrence - godz. 13.00
Podczas warsztatu wykonamy laleczki-syrenki inspirowane białoruskimi żadanicami. Opowiemy legendę o Syrence i o tradycji robienia żadanic.

19 września

- Szklana historia - godz. 11.00
Ileż powstało historii o niezwykłych wiadomościach znalezionych w butelkach nad brzegiem wody? Dlaczego ludzie pisali te listy i wrzucali je we wzburzone fale? Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję ozdobić butelkę farbami do szkła, a potem włożą do niej niezwykłe opowieści. Każdy zabierze do domu wykonany przez siebie przedmiot.

- Pamiątka znad Wisły - godz. 13.00
Podczas warsztatu wykonamy magnesy na lodówkę z motywami Wisły, łódeczki i Syrenki. Każde z dzieci zabierze do domu własnoręcznie wykonaną magnetyczną pamiątkę.

26 września

- Jakie stworzenia mogą się kryć w Wiśle? Godz. 11.00
Jak ludzie dawniej wyobrażali sobie nieznanych mieszkańców wód – nad tym będą mogli zastanowić się uczestnicy warsztatów, zainspirowani ilustracjami przedstawiającymi syreny, wiły i inne wodne poczwary. W technikach batiku klejowego i wydrapywania będą mieli za zadanie narysować własną wizję istot, które mogłyby mieszkać nie tylko w wyobraźni, ale również w Wiśle.

- Wiślane pejzaże - godz. 13.00
Co się wydarzy, gdy zmieszamy płyn do mycia naczyń z farbą? Czy można malować słomką? Dzieci na warsztatach to sprawdzą, tworząc wiślane ruchome pejzaże z użyciem techniki szablonu. Inspiracją będzie przestrzeń otaczająca bulwar.

Wiślane opowieści, zabawy, gry i gawędy…

Warsztaty plastyczne to niejedyna oferta dla rodzin. Nieco starszym dzieciom (w wieku co najmniej 5-6 lat) i ich opiekunom dedykowany jest questing – zabawa terenowa, rodzaj podchodów o nazwie „Gawędziarze nad Wisłą”. Start – w każde sobotnie popołudnie na nowym odcinku bulwarów.

– Pojawia się gawędziarz, czyli ekspert, który opowiada o różnych rzeczach związanych z Wisłą, jej historii, przyrodzie, legendach, zawodach związanych z rzeką, i osoba animująca, która dba, by program był jeszcze bardziej dla dzieci atrakcyjny. Zawsze są jakieś zabawy, krzyżówki, gry planszowe, rysowanie kredą i wiele innych – mówi Maria Reif z Fundacji ART, która organizuje zabawę, przy wsparciu finansowym miasta. – Zabawa nad rzeką otwiera nową możliwość działań. Starówkę i Łazienki już zdeptaliśmy, tereny nadwiślańskie są nowym miejscem na mapie rodzinnych spacerów – dodaje.

Z gawędziarzami można się spotkać co sobota o godz. 14.50 w przejściu pod Wisłostradą naprzeciwko Multimedialnego Parku Fontann. Zabawa zaczyna się o 15.00 i trwa ok. dwóch godzin. Wycieczka podąża pieszo do kilku miejsc zaplanowanych i oznaczonych na specjalnych mapach questingowych.

Tematyka zabaw z gawędziarzami

12 września – Powstańcza Wisła.

19 września – Jak Zamek budowano.

26 września – Stwory rzeczne – Demonologia.

10 października – Jak śpiewa Wisła?

17 października – Piaskarze – coś nie coś nie tylko o sztuce.

24 października – Co w trawie piszczy i nie tylko.

31 października – Kto tu straszy w Księstwie Mazowieckim?

7 listopada – Skarby Wisły.

14 listopada – Urodziny rzeki.

28 listopada – Rybacka gawęda o św. Andrzeju.

5 grudnia – Mostem czy brodem?

12 grudnia – Niespodzianka z choinką?

Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej Fundacji ART: www.fundacjaartfreeart.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki