Nie żyje bohater z Powstania Warszawskiego. Walczył na Mokotowie. Miał 100 lat

i

Autor: Leszek Szymański/PAP Nie żyje bohater z Powstania Warszawskiego. Walczył na Mokotowie. Miał 100 lat

ZMARŁ „STANISŁAW”

Nie żyje bohater z Powstania Warszawskiego. Walczył na Mokotowie. Miał 100 lat

2023-11-14 8:36

W wieku 100 lat zmarł Stanisław Kral-Leszczyński ps. „Strach”. Nie żyje bohater z Powstania Warszawskiego. Takie informacje przekazała fundacja „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich”. „Stanisław” walczył na Mokotowie, w szeregach Pułku „Baszta”. Zmarł w poniedziałek wieczorem, 13 listopada.

Nie żyje bohater z Powstania Warszawskiego. Stanisław miał 100 lat!

Stanisław Kral-Leszczyński urodził się w Tarnopolu 7 stycznia 1923 roku. Brał udział w Powstaniu na Mokotowie. Jego ostatnim stopniem wojskowym był plutonowy podchorąży.

Zostałem ranny w rękę od pocisku artyleryjskiego. Lekarz przychodzi do mnie, to był właściwie student po trzecim roku, jak potem się dowiedziałem, popatrzył na to, mówi: „Obcinamy, trzeba obciąć.” Mówię: „Nie zgadzam się.” „No to umrzesz.” To powiedziałem: „To umrę.” Bo tak sobie myślę: „No, żyć bez ręki to nie ma sensu.” Przyszedł ksiądz, wyspowiadał formalnie, dał wiatyk na drogę, opłatek jako komunię. Ale ja nie umarłem, dotrwałem ranny do kapitulacji Mokotowa – opowiadał.

Fundacja, oprócz krótkiej informacji o śmierci Stanisława Krala-Leszczyńskiego, opublikowała również podziękowania. – To był dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy przyjaźnić się z panem Stanisławem i wspierać go na co dzień w ramach projektów opiekuńczych Fundacji. Spoczywaj w pokoju, Bohaterze! Kondolencje dla żony Jadwigi, synów, wnuków i wszystkich bliskich – czytamy.

Stanisław Kral-Leszczyńśki po wojnie studiował w Szkole Głównej Handlowej. Pracował w przedsiębiorstwach handlu zagranicznego oraz budownictwie. Działał w ruchu kombatantów Armii Krajowej i przyjaźnił się z wieloma towarzyszami broni.

Znamienną rzeczą tych przyjaźni jest to, że jesteśmy dla siebie zawsze życzliwi. Jest zresztą zwyczaj, że wszyscy powstańcy mówią sobie na ty, co bardzo zbliża. To jest tak jak w szkole, wszyscy są sobie równi, bez względu na to czy ktoś jest profesorem, czy jest zwykłym szarym pracownikiem, to jesteśmy wszyscy sobie bliscy – wspominał w wypowiedzi dla Archiwum Historii Mówionej.

Sonda
Obchodzisz rocznice Powstania Warszawskiego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki