Nie żyje Krystyna „Ara” Ławniczek. Była sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego

i

Autor: twitter

Nie żyje Krystyna „Ara” Ławniczek. Była sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego

2022-06-10 19:28

10 czerwca w nocy zmarła Krystyna Ławniczek ps. „Ara”. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego. Działała jako sanitariuszka w batalionie „Ruczaj”. Na początku roku 2022 świętowała swoje setne urodziny. – Pani Krystyno, Warszawa zawsze będzie o Pani pamiętać – napisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy.

Nie żyje Krystyna „Ara” Ławniczek

W piątek popołudniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował internautów w mediach społecznościowych o śmierci powstanki. – Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Krystyna Ławniczek 'Ara'. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka. Jeszcze w styczniu składałem jej życzenia z okazji setnych urodzin... Pani Krystyno, Miasto Stołeczne Warszawa zawsze będzie o Pani pamiętać – napisał w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.

Panią Krystynę pożegnali również przedstawiciele fundacji Pamiętaj o Nas, Powstańcach Warszawskich. – To był wielki zaszczyt, że w ostatnich miesiącach mogliśmy wspierać Panią Krystynę w ramach działań naszej Fundacji. Składamy kondolencje córce Małgorzacie i całej rodzinie. Spoczywaj w pokoju, Bohaterko! – czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

W poście opublikowanym na portalu facebook przypominano również cytat pani Krystyny dotyczący jej udziału w Powstaniu Warszawskim. – Nie byłam żadną bohaterką. Zrobiłam to, co uważałam za słuszne. Tak było trzeba – napisano.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne drzewa w Warszawie będą przypominać o powstańcach. "Pamięć zawsze będzie żywa"

Kim była Krystyna Ławniczek?

Urodziła się w Warszawie 31 stycznia 1922 roku. W dzień wybuchu Powstania Warszawskiego miała 22 lata. Działała jako sanitariuszka w batalionie „Ruczaj” w kompanii porucznika „Lodeckiego”, w plutonie „Lisa”. Po kapitulacji Warszawy udało jej się wyjść z miasta z cywilami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Powstanie Warszawskie w kolorze. Te zdjęcia przenoszą w inną rzeczywistość

Bohaterowie są wśród nas. Muzeum Powstania Warszawskiego wręczyło nagrody "Anody"
Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki