Kolejne drzewa w Warszawie będą przypominać o powstańcach. "Pamięć zawsze będzie żywa"

2022-05-21 17:20
Drzewa na Woli będą przypominać o powstańcach. „Pamięć zawsze będzie żywa”
Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

W parku na Woli posadzono kolejne drzewa. Wyjątkowe, ponieważ są to kolejne drzewa upamiętniające Powstańców Warszawskich. Przy każdym z 20 drzew stanęła tabliczka z nazwiskiem Powstańca, którego historia została opowiedziana i nagrana w ramach akcji "Korzenie Pamięci" prowadzonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Drzewa dla Powstańców w Warszawie

W sobotę, 21 maja, w parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono kolejne drzewa upamiętniające tych, którzy walczyli o wolność. Przy każdym z 20 drzew stanęła tabliczka z nazwiskiem Powstańca, którego historia została opowiedziana i nagrana w ramach akcji "Korzenie Pamięci". Są to osoby, których potomkowie zgłosili się do projektu i nagrali swoje wspomnienia o przodku.

- Chcemy zadbać o pamięć o Powstaniu Warszawskim. Bardzo nam zależy na tym, żeby ta pamięć była przekazywana z pokolenia na pokolenie – powiedział w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Ta pamiątka będzie na wieki przypominać nam o samym Powstaniu i o bohaterach Powstania - dodał.

Przeczytaj też: Warszawa. Łazienki Królewskie zamknięte dla spacerowiczów. Co się dzieje?

Na uroczystym odsłonięciu tablic zjawiły się rodziny Powstańców Warszawskich. Wśród nich był Władysław Teofil Bartoszewski, syn profesora Władysława Bartoszewskiego i Antoniny Felicji Mijal.

- To bardzo dobra i cenna inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego. Jedną z głównych ról muzeum jest, to żeby przekazywać wiedzę o przeszłości następnym pokoleniom. Bez edukacji ta wiedza zginie - powiedział w rozmowie z naszym reporterem.

W parku Powstańców Warszawy nie zabrakło również Hanny Bukowskiej, matki siatkarza Andrzeja Wrony i córki Zdzisława Rąbińskiego ps. Rębacz.

- Powinno się tego typu rzeczy kultywować i przekazywać następnym pokoleniom. Za chwilę nie będzie żadnego powstańca, bo są to bardzo leciwe osoby. Trzeba, żeby potomkowie dalej kultywowali i pamiętali. Żeby ta pamięć była wieczna – powiedziała Hanna Bukowska.

- Trzeba, żeby potomkowie byli dumni z tego, że mieli takich przodków, którzy walczyli o wolność, za to, żeby teraz mogli żyć w pięknej Warszawie - dodał jej mąż Wojciech.

Oto pełna lista kolejnych uczestników Powstania, których dotyczą rodzinne opowieści i przypomina o nich drzewo sadzone w Parku na Woli:

 • Prof. Władysław Bartoszewski ps. Teofil i Antonina Felicja Mijal ps. Tosia – rodzice Władysława Teofila Bartoszewskiego
 • Barbara Bobrownicka-Fricze ps. Baśka Wilja – matka Krystyny Nowackiej
 • Stefan Klaudiusz Dańcewicz ps. Strzała – dziadek Doroty Chruściel i Karoliny Markiewicz
 • Stanisław Firchał ps. Wicher – dziadek Łukasza Firchała
 • Włodzimierz Galin ps. Pirat – ojciec Ewy Galin
 • Janusz Gędziorowski ps. Ciemny – ojciec Joanny Marii Wolfram
 • Zbigniew Kamecki ps. Zygmunt – dziadek Pawła Bochniarza
 • Bogdan Korbasiński ps. Meteor – dziadek Pawła Korbasińskiego
 • Jan Kluczewski ps. Krawczyk – dziadek Piotra Blaka
 • Stefan Kubiak ps. Gruda – pradziadek Aleksandry Barciak
 • Jan Lutostański ps. Lutek – dziadek Michała Lutostańskiego
 • Wincenty Łuczkiewicz ps. Władek – dziadek Agaty Jaździk-Osmólskiej
 • Eugeniusz Patora ps. Zelówka – ojciec Małgorzaty Białostockiej
 • Maria Piechotka ps. Marianna i Kazimierz Piechotka ps. Jacek – rodzice Michała Piechotka
 • Zbigniew Pawelski ps. Jastrząb – dziadek Mikołaja Wojciechowskiego
 • Zdzisław Rąbiński ps. Rębacz – dziadek Andrzeja Wrony
 • Krystyna Sowińska ps. Krystyna Biała – babcia Katarzyny Madey
 • Aleksander Tarnopolski ps. Olek – dziadek Konrada Tarnopolskiego
 • Jan Zarański ps. Zaza – dziadek Agi Zaryan
 • Marian Zarzycki ps. Smok – ojciec Mariusza Zarzyckiego
Powstańcy Warszawscy mają swoje drzewa

"Korzenie Pamięci" Muzeum Powstania Warszawskiego

"Korzenie Pamięci" nie są jednorazowym spotkaniem rodzin Powstańców. To szereg inicjatyw, budujących społeczność potomków Powstańców Warszawskich. Są to rejestracje rozmów z rodzinami Powstańców, cykliczne akcje odsłaniania tablic czy doroczne spotkania dla rodzin Powstańców.

- To zbiór działań, które mają zachęcić rodziny powstańców warszawskich do kontaktu z nami. Mają zachęcić rodziny powstańców warszawskich do tego, żeby opowiedziały o tym, kim byli powstańcy warszawscy, ich przodkowie i dlaczego są dumni z tego, że powstańcy ich współkształtowali - wyjaśnił w rozmowie z "Super Expressem" Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Akcja jest cały czas kontynuowana. Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego, zostanie zaproszony na wywiad. Kolejnym krokiem będzie posadzenie drzewa upamiętniającego Powstańca Warszawskiego.

Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE