"Nie kalkulowali, nie obliczali szans zwycięstwa". Spotkanie powstańców w Parku Wolności

2021-07-30 12:01
Powstańcy spotkali się z prezydentem RP i prezydentem Warszawy
Autor: Marek Kudelski/Super Express

W Warszawie trwają obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W piątek, w samo południe w Parku Wolności z żyjącymi powstańcami spotkali się dwaj prezydenci – Andrzej Duda, prezydent RP, oraz Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Nie zabrakło słów podziękowania i wdzięczności, a także wzruszeń. "Bez Was by nie byłoby Polski, bez Was nie byłoby nas. Bez was nie byłoby Warszawy" - mówił Trzaskowski.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. Warszawscy powstańcy dzielnie stawiali opór okupującym stolicę wojskom niemieckim przez 63 dni. Walka trwała do końca, a wydarzenie to zapisało się na kartach historii jako największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.

W tym roku przypada już 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy zaplanowano około 250 wydarzeń związanych z uczczeniem pamięci wydarzeń z 1944 roku. W piątek, 30 lipca, w Parku Wolności odbyło się spotkanie żyjących powstańców z dwoma prezydentami - Andrzejem Dudą, prezydentem RP, oraz Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy.

ZOBACZ TEŻ: Powstanie Warszawskie 2021. Kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci już wmurowany

Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego" oraz odegraniem hejnału warszawskiego. W Parku Wolności na corocznym spotkaniu z prezydentami Polski i Warszawy jest już tylko garstka powstańców. Około 30 weteranów z rodzinami. Sporo jest potomków powstańców, którzy przyszli tu z myślami o dziadkach, bo od lat z nimi tu przychodzili.

Są wiceprezesi Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska ps. "Sławka", i Jerzy Mindziukiewicz oraz Teresa Stanek ze Światowego Związku Żołnierzy AK. Są również nagrodzeni orderami i odznaczeniami państwowymi przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Pamięć o powstaniu warszawskim to dowód na siłę najważniejszych wartości, którymi się kierowaliście. Takich wartości jak patriotyzm, niepodległość, wolność, solidarność, odwaga tolerancja, pomoc innym, zaangażowanie. To są wartości, w imię których walczyliście, które wyznajecie przez całe życie, i które przekazaliście swoim rodzinom - mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Głos zabrał również prezydent RP Andrzej Duda. - Najdrożsi nasi powstańcy! Bohaterowie, którzy z błyskiem w oczach ruszyli do walki. Nie bali się, nie wahali, nie kalkulowali, nie obliczali szans zwycięstwa. Chcieli wolnej Polski nawet za cenę swojego życia - mówił.

- Pewnie nie byłoby wolnej, niepodległej, całkowicie suwerennej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców warszawskich. Gdyby nie tamto bohaterstwo. Gdyby nie tamten wysiłek. Gdyby nie tamta postawa - dodał prezydent RP.

Przemawiał także prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. - Dzięki Wam Warszawa ma wpisane w DNA, że podnosi się zawsze. Z każdych problemów. Jest twarda tak, jak Wy. To dzięki Wam jest stolicą. Bez Was by nie byłoby Polski, bez was nie było by nas. Bez was nie byłoby Warszawy. I za to chciałbym Wam serdecznie podziękować - mówił Rafał Trzaskowski.

Głos podczas spotkania zabrała też Halina Jędrzejewska, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. - My powstańcy do końca życia będziemy pamiętać to co przeżyliśmy. Słowo powstanie jest dla nas czymś niezwykle ważnym. To było dla nas coś niezwykłego, że za chwilę będziemy z bronią w ręku walczyć o nasze miasto. Jestem szczęśliwa ze teraz mogę słyszeć, bardzo ciepłe, serdeczne słowa o powstaniu - mówiła.

- Daliśmy dowód, że kochamy nasze miasto. Że będziemy o nie walczyć do ostatniej kropli krwi. I tak było. I walczyliśmy. Chcieliśmy, żeby chociaż część naszego miasta uwolnić od Niemców. Pomyślcie czasem o powstaniu i o powstańcach. Pamiętajcie o Warszawie - dodała.

Dwa tysiące nowych zdjęć Warszawy z lotu ptaka! Tak wyglądała stolica po Powstaniu Warszawskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE