Powstanie Warszawskie 2021. Ciało Wojtusia wynieśli towarzysze broni. Najmłodszy powstaniec ma pomnik

2021-07-21 20:10
Odsłonięto kolejny pomnik upamiętniający Powstanie Warszawskie
Autor: Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich/Facebook

Na Powązkach Wojskowych znajduje się wyjątkowa mogiła. Pomnik przedstawia Powstańca - Mieczysława Mireckiego "Błyskawicę", który który na własnych rękach niesie zabite podczas walki dziecko. "Wojtuś Zalewski ps. "Orzeł Biały" poległ 21 sierpnia 1944 roku. Miał zaledwie 11 lat...".

Wspólnie przywróciliśmy pamięć dzieciom z Powstania Warszawskiego - stwierdzili członkowie organizacji społecznej "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich", którzy w ubiegłym roku odsłonili symboliczną mogiłę na Powązkach Wojskowych. Pomnik przedstawia Powstańca - Mieczysława Mireckiego "Błyskawicę", który na własnych rękach niesie zabite podczas walki dziecko. "Wojtuś Zalewski ps. "Orzeł Biały" poległ 21 sierpnia 1944 roku. Miał zaledwie 11 lat...". Kamienny pomnik jest wzorowany na zdjęciu zrobionym podczas powstania. Pod ostrzałem mężczyzna wynosił dziecko na rękach. Przez lata ta wzruszająca chwila była upamiętniona tylko na fotografii i skazana na zapomnienie. Jednak udało się postawić szczegółowo odwzorowaną figurę, w dodatku za darmo. 

ZOBACZ TEŻ: Powstanie Warszawskie 2021. Program wydarzeń na Powstanie Warszawskie 2021

Odsłonięto kolejny pomnik upamiętniający Powstanie Warszawskie
Autor: Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich/Facebook

Darczyńcami była firma Granity Skwara, która pokryła część kosztów i wykonała pomnik w ekspresowym tempie, Wojewoda Mazowiecki oraz zarząd i dyrekcja powązkowskiego cmentarza.

Nie jest to jedyny pomnik, który został odsłonięty w stolicy przy okazji obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Na Powiślu, 2 sierpnia zostanie zostanie odsłonięty monument Stanisława Jankowskiego ps. Agaton. Udało się również już odsłonić tablicę upamiętniającą Kazimierza Leskiego ps. Bradl.

Powstanie Warszawskie. Groby młodych powstańców. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE