Nie żyje pomysłodawca hejnału warszawskiego. Wiesław Newecki Kogut miał 94 lata

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS

Smutne wieści

Nie żyje pomysłodawca hejnału warszawskiego. Wiesław Newecki miał 94 lata

2023-12-09 18:31

Smutne wieści napłynęły do naszej redakcji. Nie żyje Wiesław Newecki "Kogut" - uczestnik Powstania Warszawskiego i jeden z pomysłodawców hejnału warszawskiego. Miał 94 lata. Informację o jego śmierci za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zmarł Wiesław Newecki "Kogut"

"Bardzo smutna wiadomość. W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki „Kogut” - od urodzenia związany z Warszawą, uczestnik Powstania Warszawskiego. Już zawsze będzie towarzyszył stolicy w ważnych uroczystościach oraz codziennie o 11.15, gdy z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego rozbrzmiewa hejnał warszawski - bo pan Wiesław był jednym z jego pomysłodawców. Będziemy o Panu zawsze pamiętać" - napisał Rafał Trzaskowski na platformie X.

Kim był Wiesław Newecki "Kogut"?

Wiesław Newecki urodził się 22 listopada 1929 r. W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego miał zaledwie 14 lat. Podczas zrywu pełnił funkcję łącznika. Należał do Zgrupowania "Chrobry II".

Inicjatywa stworzenia hejnału warszawskiego zrodziła się w 1994 r. w Związku Powstańców Warszawskich, wśród byłych żołnierzy Zgrupowania "Chrobry II" - Henryka Łagodzkiego, Wiesława Neweckiego i Kazimierza Przedpełskiego. Wspólnie z Akademią Muzyczną w Warszawie doprowadzili do rozpisania otwartego konkursu na kompozycję o charakterze patriotyczno-niepodległościowym, która upamiętniałaby poległych w obronie stolicy Polaków.

Spośród 60 zgłoszonych kompozycji wybrano utwór autorstwa prof. Zbigniewa Bagińskiego. Po raz pierwszy zagrano go 3 maja 1995 r. o godzinie 11:15. Jak tłumaczyli inicjatorzy, godzina ta jest symboliczna. 17 września 1939 roku właśnie o tej porze zatrzymał się zegar na płonącej zamkowej wieży.

Od 11 listopada 2006 r. hejnał jest grany codziennie o godz. 11:15.

Nasi Partnerzy polecają