Tunel POW

i

Autor: GDDKiA

Nikt nie chce tykać „śmierdzącej” sprawy tunelu POW. Drogowcy znów szukają chętnych na pomiary spalin

2021-03-09 11:36

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma nie lada problem. Znów musiała ogłosić przetarg na wykonawcę, który podejmie się dokonania pomiarów spalin wydobywających się z wyziewów tunelu pod Ursynowem, będącego ostatnią nieukończoną częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. W ogłoszonym niedawno pierwszym przetargu padła tylko jedna oferta, która okazała się niezgodna z wymaganiami.

Ponownie ogłaszamy przetarg na wykonawcę, który dokona pomiarów dotyczących jakości powietrza atmosferycznego w obszarze realizowanej drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów - przekazała Małgorzata Tarnowska z GDDKiA

Drogowcy muszą kolejny raz szukać badaczy, ponieważ poprzednie postępowanie wszczęte z końcem 2020 roku musiało zostać unieważnione. - Jedyna złożona w postępowaniu oferta (Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej) nie spełniała wymagań postawionych w przetargu. Jednostka badawcza nie posiadała certyfikacji lub akredytacji zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska, co uniemożliwia wykonanie badań - wytłumaczyła rzeczniczka. 

Południowa Obwodnica Warszawy gotowa!

Jeśli urzędnikom uda się w końcu znaleźć odpowiedniego wykonawcę, to pomiary, których będzie miał dokonać będą polegały na zebraniu danych z wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic tzw. portali. - Dane będą dotyczyły emisji i stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego oraz benzenu - stwierdziła Małgorzata Tarnowska. Badania mają być prowadzone przez okrągły rok na wyrzutniach, oraz przez minimum 70 dni w roku, w rejonie portali. 

Analiza wyników badań może pozwolić na podjęcie decyzji o założeniu filtrów powietrza, o które mieszkańcy walczą od kilku lat. Termin składania ofert drogowcy wyznaczyli na 13 kwietnia 2021 roku. Podpisanie umowy z wykonawcą urzędnicy planują na II kwartał 2021 roku. 

Tunel pod Ursynowem jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. To ostatni jej nieukończony fragment. W grudniu drogowcy oddali do użytku odcinek pomiędzy węzłem Lubelska a Warszawa Wilanów. Tunel złapał duże opóźnienie. Urzędnicy zapowiedzieli nowy termin ukończenia na drugi kwartał 2021 roku. Niestety i ta data jest zagrożona, ponieważ wykonawca sygnalizuje, że ma poważne problemy związane z epidemią koronawirusa.