Nowe rozkłady jazdy WTP. Tak pojadą autobusy i tramwaje

2021-09-27 21:29
Nowe rozkłady jazdy WTP. Tak pojadą autobusy i tramwaje
Autor: um.warszawa.pl Nowe rozkłady jazdy WTP. Tak pojadą autobusy i tramwaje

Koniec września upływa pod znakiem zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Warszawie. Niektóre linie już z początkiem miesiąca powróciły na swoje standardowe trasy. Część jednak nadal jeździła zgodnie z wakacyjnym rozkładem jazdy. Stopniowo to się jednak zmienia. Zobacz, jak pojadą autobusy i tramwaje po kolejnych zmianach rozkładów jazdy.

"Tak jak zapowiadaliśmy pod koniec wakacji, pierwsza połowa września była dla nas czasem dokładnej obserwacji ruchu pasażerów i wykorzystania pojazdów WTP. W kilkudziesięciu kluczowych miejscach monitorowaliśmy wykorzystania miejsc w tramwajach. Zebraliśmy również dane z autobusów, które dzięki zainstalowanym systemom same zliczają pasażerów. Mamy także dane z bramek metra, które liczą pasażerów wchodzących i wychodzących ze strefy biletowej. Liczba pasażerów rosła od początku miesiąca i doszła do ok. 70 proc. liczby z okresu przed epidemią" - podaje Warszawski Transport Publiczny.

Początek września nie był więc lekki dla pasażerów komunikacji miejskiej w stolicy. Niektóre linie, które nie wróciły od razu do przedwakacyjnych rozkładów jazdy, przeżywały potworne oblężenie. Jazda "na glonojada" w godzinach szczytu była przykrą codziennością. Monitorowanie pojazdów WTP skutkowało stopniowymi zmianami w rozkładach jazdy. Z końcem września przyszła kolej na kolejne poprawki.

Od poniedziałku, 27 września, wszystkie linie tramwajowe wróciły do swoich podstawowych rozkładów. Oznacza to, ze w godzinach szczytu składy znów podjeżdżają na przystanki co 4 minuty lub co 8 minut, a między szczytami co 6 lub co 12 minut. Również metro w szczycie zaczęło kursować częściej - na linii M1 co 2 min. i 20 sek., a M2 co 2 min. i 50 sek.

Kolejne zmiany zaplanowane są na sobotę, 2 października. Zgodnie z zapowiedzią WTP, w soboty i niedziele pasażerów ponownie będą woziły autobusy linii 196. Co więcej, przedwakacyjne rozkłady zostaną przywrócone dla linii:

  • 104 (w szczytach komunikacyjnych na przystanki podjadą co 20 minut)
  • 105 (w dni powszednie, w szczytach co 6 minut)
  • E-1 (od 4 października, w szczytach co 10 minut)

Zwiększy się również częstotliwość kursowania autobusów 114 i 122 do 15 minut pomiędzy szczytami oraz w weekendy. W dni powszednie, w godzinach 7-20 autobusy linii 114 pojadą dodatkowo trasą skróconą: Metro Młociny – Młociny-UKSW. Co więcej, w soboty i dni świąteczne autobusy linii 523 zabiorą pasażerów co 10 minut, a linii 193 - co 15 minut. Z kolei autobusy 190 będą kursowały w soboty co 10 minut.

Dodatkowo, od poniedziałku, 4 października, na trasę wyjadą autobusy linii E-2. Również autobusy linii 401 wrócą na swoją pełną trasę, czyli: Ursus-Niedźwiadek – Ursynów Płd.

NIE PRZEGAP: Koszmar 27-latki w ciąży. Twierdzi, że agresywna kobieta wyrzuciła ją na bruk!

Co więcej, w porannym szczycie będą one jeździły również na krótszej trasie: PKP Ursus – Metro Służew.

Sonda
Czy lubisz podróżować komunikacją miejską?
Super Raport 27.09 (Goście: Jan Kanthak - Solidarna Polska, dr Mirosław Oczkoś - specjalista ds. wizerunku) Sedno Sprawy: Janusz Cieszyński
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE