Nowy punkt szczepień na COVID-19 w Warszawie. Wiemy, gdzie powstanie

2021-01-20 14:39 Alicja Guz
Nowy punkt szczepień na COVID-19 w Warszawie. Wiemy, gdzie powstanie
Autor: Urząd m.st. Warszawy zdjęcie ilustracyjne

W stolicy powstanie nowy punkt szczepień przeciw koronawirusowi. Będzie on zlokalizowany w Szpitalu Południowym, który ma być jednym ze szpitali covidowych w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami miasta, szpital ten zostanie uruchomiony w połowie lutego, ale punkt szczepień w jego budynku powstanie nieco wcześniej.

Szczepienia w Szpitalu Południowym

Szczepienia na koronawirusa to gorący temat ostatnich tygodni. Stołeczny ratusz poinformował właśnie o utworzeniu nowego punktu szczepień w Warszawie. Ma on powstać na terenie Szpitala Południowego. Już od 25 stycznia będą mogli się tam zaszczepić seniorzy 70+! - Aby zapewnić mieszkańcom jak najszerszy dostęp do punktów szczepień, wystąpiliśmy o możliwość zorganizowania takiej placówki w Szpitalu Południowym. Właśnie otrzymaliśmy zgodę na uruchomienie punktu, w którym już od 25 stycznia warszawscy seniorzy będą mogli się szczepić przeciw COVID-19 - przekazała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Chętnych nie brakuje

Co ważne w Szpitalu Południowych zostanie wydzielona specjalna strefa do rejestracji pacjentów na szczepienia, a także poczekalnia i szatnia. Szczepienia będą się odbywały w punkcie szczepień, zlokalizowanym w budynku A, od strony ulicy Pileckiego. Jak zapewnia stołeczny ratusz, wejście dla pacjentów zostanie czytelnie oznaczone, aby każdy chętny mógł bez problemu trafić na szczepienie. Z kolei same szczepienia będą realizowane zgodnie z przyjętymi procedurami i przepisami tak, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i komfortowe warunki. Chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19 w Szpitalu Południowym nie brakuje.

- Obecnie na szczepienia w punkcie, który zostanie uruchomiony w Szpitalu Południowym, zarejestrowało się ponad 3,9 tys. osób. Liczymy, że rząd zwiększy limity dostaw szczepionek do punktów szczepień - obecny limit 30 dawek szczepionek na tydzień dla każdego punktu szczepień jest daleki od oczekiwań jak powinien być realizowany Narodowy Program Szczepień. Jeśli nie nastąpi zwiększenie dostaw, to tylko zarejestrowaną już grupę 3,9 tys. osób punkt będzie szczepić podwójną dawką niemal 6 lat - wyjaśniła Renata Kaznowska.

Szpital Południowy w budowie

Warto przypomnieć, że Szpital Południowy ma funkcjonować jako jeden z tymczasowych szpitali covidowych w Warszawie. - W związku z sytuacją epidemiczną i uzgodnieniami dokonanymi przez władze Warszawy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, prace budowlane w Szpitalu Południowym zostały przyspieszone - poinformował ratusz. Zgodnie z zapowiedziami miasta, szpital ma zacząć działać w połowie lutego. Jak podaje Urząd Miasta, znajdzie się w nim 300 łóżek dla chorych na koronawirusa, w tym 80 łóżek respiratorowych.

- Koszty przyspieszenia prac w obiekcie oraz dostosowania placówki do uruchomienia szpitala tymczasowego mają zostać pokryte przez wojewodę mazowieckiego z funduszu „covidowego”. Część wyposażenia niezbędnego do pomieszczeń szpitala została już zakupiona, kolejne zakupy są w trakcie. Zakupiona została również część sprzętu medycznego - do placówki trafiły już dwa tomografy, a szpital czeka także na sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych przeznaczony do leczenia pacjentów z COVID-19. Prowadzona jest też rekrutacja pracowników do Szpitala Południowego. W celu zapewnienia opieki pacjentom i funkcjonowania placówki potrzeba w ciągu doby 140 osób personelu, w tym m.in. ponad 30 lekarzy, blisko 50 pielęgniarek, 26 ratowników i 20 opiekunów medycznych - przekazała Karolina Gałecka, z Urzędu Miasta.

Grób ofiary Kajetana P. i mogiły nastolatek przejechanych w sylwestra | Niezapomniani
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE