Trwa śledztwo prokuratury

Obraz Malczewskiego „Rzeczywistość” jednak trafi na aukcję. Sprzedaż będzie warunkowa

2022-12-07 21:32

Obraz Jacka Malczewskiego pt. „Rzeczywistość” jednak trafi na sprzedaż. Dom aukcyjny Desa Unicum zapowiada, że zgodnie z pierwotnym planem, zostanie on w czwartek, 8 grudnia, wystawiony na licytację. Jego sprzedaż będzie miała charakter warunkowy z uwagi na toczące się śledztwo. Prokuratura bada czy w latach 50. XX wieku mogło dojść do nielegalnego wywiezienia dzieła z kraju. Śledczy dostali zawiadomienie w tej sprawie z resortu kultury.

Obraz jednak zostanie wystawiony na aukcji 

„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego weźmie 8 grudnia udział w aukcji „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie”. Jego licytacja nie była pewna po tym, jak pod koniec listopada zainteresowali się nim śledczy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło zawiadomienie, że po II wojnie światowej obraz mógł być nielegalnie wywieziony z Polski. W tej sprawie prokuratura prowadzi śledztwo. Na czas dochodzenia obraz miał zostać przewieziony z domu aukcyjnego do Muzeum Narodowego. Pracownicy muzeum, w asyście służb, dwukrotnie próbowali to uczynić. Za każdym razem się nie udawało. Ostatecznie prokuratura wyraziła zgodę na przechowywanie obrazu w Desa Unicum i uchyliła wcześniejsze postanowienie o transporcie obrazu.

Sprzedaż warunkowa

Dzieło Malczewskiego formalnie jest zajęte przez śledczych, mimo to trafi na aukcję. Przedstawiciele Desa Unicum tłumaczą, że sprzedaż dzieła będzie miała „charakter warunkowy”. Zwycięzca licytacji zawsze przedwstępną umowę sprzedaży z domem aukcyjnym. Do realizacji transakcji, przeniesienia prawa własności oraz wydania obrazu dojdzie, gdy zostaną rozwiane wszelkie wątpliwości prawne. Ma to jednak nastąpić nie później niż w ciągu jednego roku od licytacji.

Udział w licytacji jest bezpieczny

Gdy śledztwo w sprawie obrazu potrwa dłużej, dom aukcyjny zamierza rozwiązać umowę. Przedstawiciele Desa Unicum zapewniają, że udział w licytacji i podpisanie umowy przedwstępnej jest bezpieczne i nie będzie przesłanką do tego, by śledczy mogli żądać przekazania danych osobowych potencjalnego nabywcy.

Sonda
Często chodzisz do muzeum?