Parkometry już czekają na kasę. Niedługo ruszy strefa płatnego parkowania na Żoliborzu i Ochocie

2021-10-24 16:15
Nowe parkometry stanęły w Warszawie
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

Od 15 listopada kierowcy będą płacić za parkowanie na Żoliborzu i Ochocie. Pierwsze parkometry już pojawiły się przy drogach. Ale są inne niż dotychczasowe. Nie mają klawiatury, tylko wyświetlacze. A kartą można zapłacić tylko zbliżeniowo. - Ciekawe, jak te słupki będą działać podczas mrozów? - zastanawiają się warszawscy kierowcy. - Ma być łatwiej niż dotychczas - zapewniają urzędnicy.

Na Żoliborzu i Ochocie ma stanąć łącznie 250 parkometrów. Strefa obejmie ponad 14 tys. miejsc postojowych. Nowe parkometry stanęły już m.in. przy Sadach Żoliborskich, wzdłuż ul. Rydygiera, Braci Załuskich, Włościańskiej, ks. Popiełuszki czy al. Wojska Polskiego. Kierowcy mogą jednak póki co spać spokojnie - nowe parkometry jeszcze nie działają. I chociaż zostaną włączone dopiero 15 listopada, już budzą lekką sensację wśród warszawiaków.

Przystają, oglądają. - Gdzie klawiatura? - zastanawiają się, przyzwyczajeni do urządzeń starego typu. - Nie ma klawiatury. Będzie tylko wyświetlacz - wyjaśnił dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Klawiaturę do wstukiwania numeru auta zastąpi teraz ekran dotykowy. Dzięki temu, jak przekonują urzędnicy, nowe parkometry powinny szybciej wzbudzać się dotykowo.

Wyświetlacz na ekranie ma być większy i bardziej czytelny, a także ekologiczny. Każda nowa maszyna ma bowiem panel fotowoltaiczny. - Zobaczymy, jak te nowe parkometry zadziałają podczas mrozów i deszczów na tę energię słoneczną… Miejmy nadzieję, że lepiej niż stara klawiatura, bo te przyciski, gdy się wytarły od dotykania, to była szarada - skomentował Wojciech Karpiński (60 l.) z Żoliborza.

Co więcej, nowe parkometry nie mają też miejsca na wetknięcie karty płatniczej. Można zapłacić tylko zbliżeniowo. - Zachęcamy kierowców do płacenia w aplikacji mobilnej - stwierdził dyr. Puchalski.

Granice strefy płatnego parkowania na Żoliborzu i Ochocie zmienią się 15 listopada. W listopadzie również ZDM planuje rozpocząć konsultacje w sprawie rozszerzenia strefy o Saską Kępę i Kamionek oraz Górny i Dolny Mokotów.

Sonda
Czy rozszerzenie strefy płatengo parkowania w Warszawie to dobry pomysł?
Super Raport 22.10 (Goście: Marta Lempart - Strajk Kobiet oraz dr Mirosław Oczkoś - ekspert ds. wizerunku) Sedno Sprawy: Leszek Miller
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE