Pogoda nad Bałtykiem wpłynęła na powietrze w stolicy. Pierwsze taka sytuacja w historii!

i

Autor: PEXELS Pogoda nad Bałtykiem wpłynęła na powietrze w stolicy. Pierwsze taka sytuacja w historii!

NIESAMOWITE

Pogoda nad Bałtykiem wpłynęła na powietrze w stolicy. Pierwsza taka sytuacja w historii!

2024-02-06 7:48

Tego się nie spodziewaliśmy! Sztormy nad Bałtykiem i Morzem Północnym sprawiły, że nad Warszawę w ostatnich dobach napłynęło morskie powietrze. Samo zjawisko nie jest nowe, ale pierwszy raz w historii możemy mówić o tak gigantycznych ilościach aerozolu morskiego w odległości 300 km od brzegu. Tyle soli w powietrzu nad Warszawą jeszcze nigdy nie było!

Warszawa. Pierwsza taka sytuacja w historii badań. Tyle soli jeszcze nigdy nie było!

Takiej ilość aerozolu morskiego nie widziałem od czasu, gdy prowadzimy pomiary, czyli od 4-5 lat − powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr hab. Krzysztof Markowicz z Zakładu Fizyki Atmosfery w Instytucie Geofizyki na Wydziale Fizyki UW.

Powietrze dotarło nad Warszawę znad Bałtyku, ale w pewnej części również znad Morza Północnego. − W obecnej sytuacji, czyli w trakcie sztormów, obserwujemy dużą dynamikę przepływu mas powietrza. Na wysokości 10 km, czyli w strefie przelotu samolotów pasażerskich, wiatr wiał z prędkością ponad 200 km na godzinę. Bliżej powierzchni ziemi wiatr sięgał 100 km na godzinę powodując przemieszczanie się aerozolu morskiego, wygenerowanego przez fale morskie, w głąb kontynentu − opisał naukowiec.

Jak się okazuje, obecność solnego aerozolu nad centralną częścią naszego kraju nie jest niczym nowym. Takie sytuacje zdarzają się niemalże w każdym w tygodniu. − To, co było dziwne, to ilość aerozolu morskiego, zawierającego sól morską, w odległości 300 km od linii brzegowej − zwrócił uwagę fizyk.

Często słyszymy w mediach o fatalnej jakości powietrza, a czy kiedykolwiek ktoś powiedział, że w Warszawie można oddychać morskim powietrzem bogatym sól? Trochę tak, jakbyśmy spacerowali po plaży w sztormowy dzień lub wdychali powietrze w tężni? We względu na sztormową aurę w Europie byliśmy podczas ostatniej doby świadkami generacji dużej ilości aerozolu morskiego i jego transportu w głąb kontynentu − podała w ostatnią sobotę (3 lutego) za pośrednictwem mediów społecznościowych stacja badawcza SolarAOT w Strzyżowie.

Z przeprowadzonych pomiarów i obserwacji wynikło, że nad Warszawą w powietrzu dominowały duże cząstki aerozolu morskiego, natomiast ilość cząstek najdrobniejszych − głównie pochodzenia antropogenicznego, czyli wygenerowanych przez człowieka zanieczyszczeń − została mocno zredukowana.

Sonda
Czy lubisz wypoczywać nad polskim morzem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki