Rocznica Powstania Warszawskiego. Ważny apel. Szczegóły

2021-07-29 12:39

Rozpoczęły uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przez dwa tygodnie kalendarz wydarzeń w stolicy będzie obfitował w te upamiętniające wydarzenia z 1944 roku. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich podpisali właśnie apel do mieszkańców miasta. O co chodzi?

Powstanie Warszawskie 2021 w Warszawie

W sobotę, 24 lipca, koncertem Organka w Parku Wolności rozpoczęły się wydarzenia związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przez dwa tygodnie mieszkańcy stolicy będą mieli liczne okazje do chwili refleksji i wspominania tragicznych wydarzeń z 1944 roku. Program zaplanowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego wydarzeń publikowaliśmy już wcześniej. Wzorem ubiegłych lat 1 sierpnia o godzinie "W" (godz. 17) w całym mieście zawyją syreny, a miasto zatrzyma się, aby chwilą ciszy uczcić pamięć o Powstańcach. Przy pomnikach i miejscach związanych z Powstaniem Warszawskim złożone zostaną kwiaty. Odbędzie się również Marsz Pamięci. Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Prawda o Powstaniu Warszawskim tylko w naszej książce. Koniecznie KUP.: "Miłość w Powstaniu Warszawskim" Tutaj

Słynny powstaniec obchodzi 99 urodziny. To on jest na okładce książki Miłość w Powstaniu Warszawskim
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Dla nas wszystkich, bez względu na wiek i pochodzenie, te dni są ważne. Dla wszystkich jednakowo. Dla Powstańców jest w tym coś pięknego, że możemy się spotkać, przypomnieć sobie jak było, gdzie walczyliśmy - powiedziała Halina Jędrzejewska ze Związku Powstańców Warszawskich.

Powstanie Warszawskie 2021. Ważny apel Rafała Trzaskowskiego

Apel do mieszkańców Warszawy i przebywających w nim gości, podpisali prezydent miasta Rafał Trzaskowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, Tadeusz Jarosz ze Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Teresa Stanek ze Światowego Związku Żołnierzy AK, Jerzy Mindziukiewicz ze Związku Powstańców Warszawskich i Halina Jędrzejewska ze Związku Powstańców Warszawskich. O co apelują do warszawiaków? Przede wszystkim o należyte uczczenie pamięci. Oto treść całego apelu:

"1 sierpnia to data znana każdemu mieszkańcowi Warszawy i każdemu Polakowi. Tego dnia, podobnie jak w ubiegłych latach, o godzinie 17:00 w całej stolicy zawyją syreny. Zwracamy się do wszystkich warszawianek, warszawiaków i osób goszczących w naszym mieście, aby na ich dźwięk zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspólnie oddajmy hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego. Uczcijmy pamięć wszystkich tych, którzy 77 lat temu znaleźli w sobie siłę i odwagę, aby walczyć o wolność Polski. Nie zapominajmy również o cywilnej ludności Warszawy, która z wielkim poświęceniem wspierała walczących Powstańców. Im wszystkim jesteśmy winni dozgonne wdzięczność i szacunek. Cześć Bohaterom Powstania!"

Został mi po nim diabełek za kołnierzem. Szymon Majewski opowiada o ukochanym dziadku powstańcu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE