Praga zmienia się powoli

i

Autor: Materiały prasowe

Praga pięknieje czy straszy?! Pół miliarda na rewitalizację Pragi. - A my wciąż żyjemy w ruderach! - mówią mieszkańcy

- Praga pięknieje! - przekonywał niedawno prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. I wyliczał, że na zmianę wizerunku dzielnic na prawym brzegu Wisły ratusz wydał już ponad pół miliarda złotych. Mieszkańcy Pragi studzą ten zachwyt: - A my nadal mieszkamy w walących się budynkach, bez remontów! To jak to z Pragą jest? Zapraszamy do lektury!...

W lutym warszawska Praga obchodzi urodziny. W tym roku minęło 373 lata od nadania Pradze praw miejskich przez Władysława IV. Z tej okazji przedstawiamy dwa spojrzenia na Pragę – z perspektywy urzędników i mieszkańców. Bo Praga-Północ to wciąż dwie Pragi: biała - odnowiona i ta czerwono-szara - świecąca odrapanymi wciąż ceglanymi murami kamienic.- Jeszcze bardzo daleko do tego, by Praga wypiękniała – uważają mieszkańcy tej dzielnicy. - Mieszkam tutaj 65 lat i naprawdę niewiele się zmieniło- mówi Władysław Nowak (79 l.) z Pragi-Północ.

Miejscowi pokazują ruiny kamienic na Brzeskiej, Stalowej, Strzeleckiej czy Łochowskiej. Co ciekawe - te same ulice wymienia prezydent Trzaskowski w kontekście udanych rewitalizacji. Na Stalowej powstała pierwsza w Warszawie kamienica międzypokoleniowa, wyremontowany został Teatr Baj przy Jagiellońskiej a w Pałacyku Konopackiego przy Strzeleckiej będzie miał swoją siedzibę Dom Kultury Praga. Zmienia się też powoli bazar Różyckiego.

Brutalny atak na Trzaskowskiego przypuścili też miejscy aktywiści PRZECZYTAJ TUTAJ

Praga zmienia się powoli

i

Autor: Materiały prasowe

- Nowe życie zyskało 37 budynków z 665 lokalami mieszkalnymi i użytkowymi. Blask odzyskały m.in. domy przy Łomżyńskiej i Łochowskiej – wylicza Rafał Trzaskowski. Władysław Nowak mieszkający przy Łochowskiej od 65 lat na te słowa śmieje się gorzko. - Gdzie te miliardy? Gdzie te zmiany? Nadal mieszkamy w niewyremontowanych budynkach! Ostatnio dostałem pismo, że wszystkie remonty w naszej kamienicy są odwołane – mówi rozgoryczony Władysław Nowak (79 l.) mieszkający przy Łochowskiej.

Prezydent Warszawy podkreśla, że do 2020 roku 169 budynków z ponad trzema tysiącami lokali podłączone zostało do miejskiej sieci ciepłowniczej. - Zlikwidowaliśmy już mnóstwo kopciuchów. Na Pradze można otworzyć okna i cieszyć się inną jakością powietrza – podkreśla Rafał Trzaskowski. A miejscy aktywiści wytykają, że zaledwie 50 proc. mieszkań na Pradze ma dziś ciepło z miejskiej sieci. Krytykują tempo zmian, rezygnację z budowy linii tramwajowej na Gocław i schowanie do szuflady planów rozbudowy Trasy Świętokrzyskiej. A Trzaskowski wylicza, że do 500 mln zł wydanych na rewitalizację trzeba dodać miliard na nowe stacje metra na Pradze i Targówku. Ot. Dwa sposoby patrzenia na Pragę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki