Zero prywatności! Będą obserwować nas wszędzie. Trzaskowski planuje zakup dodatkowych kamer [GALERIA]

2021-02-17 13:00
Widok kamery z monitoringu
Autor: UM Warszawa ul. Alpejska

W całej Warszawie funkcjonuje ponad 18,5 tys. kamer monitoringu. Dzięki nim, w minionym roku operatorzy miejskiego systemu monitoringu zgłosili policji, straży miejskiej lub innym służbom ponad 10 tys. zdarzeń. Pracownicy warszawskiego ratusza są na tyle zadowoleni, że w tym roku planują zakupić kolejne kamery. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekonuje, że tu chodzi tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo mieszkańców i gości. Z kolei większej liczby kamer obawiają się mieszkańcy, którzy widzą drugie dno w działaniu prezydenta i urzędników. O co chodzi?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Miejski system monitoringu działa w stolicy od 2001 roku i wciąż jest sukcesywnie rozbudowany. Według Urzędu Miasta, kamery zostały zainstalowane w newralgicznych punktach miasta, która narażone są na występowanie szczególnych zagrożeń. Operatorzy przez całą dobę obsługują ten sprzęt. - Bezpieczeństwo mieszkańców i gości jest dla nas kluczowe. Dlatego dbamy o rozbudowę systemu kamer monitoringu. Chcemy, aby warszawiacy bez obaw poruszali się po mieście, mając świadomość, że operator w centrum monitoringu czuwa – informuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Poza kamerami stacjonarnymi w stolicy funkcjonuje monitoring mobilny, który wykorzystuje sieć GSM.

Mieszkańcy jednak się boją

Strażniczka miejska zauważyła na monitoringu złodziei w akcji. Szybka interwencja policji

Mieszkańcy boją się, że przez to staną się jeszcze bardziej obserwowani - Tu chodzi o inwigilację - komentuje internauta. Mieszkańcy obawiają się, że te dodatkowe kamery spowodują, że stracą jeszcze bardziej swoją prywatność.

Sceptyków próbuje przekonać dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. - Kamery w przestrzeni publicznej poprawiają bezpieczeństwo, a zarejestrowany przez nie obraz często stanowi dowód w postępowaniach o czyny zabronione - apeluje Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warszawy.

 Mnóstwo interwencji i nowy sprzęt

W 2020 roku Miejski System Monitoringu wyłapał łącznie z 10 058 zdarzeń, z których 4 858 sprawami zajęła się policja, zaś 4 132 trafiło do Straży Miejskiej, natomiast 1 068 do innych służb. Dlatego ratusz chce powiększyć liczbę kamer Monitoringu Miejskiego. - Aby zapewnić większą efektywność, planujemy zakup kolejnych kamer. Tymczasem w przestrzeni miejskiej–w autobusach czy metrze, mamy niemal 18,5 tys. kamer - informuje o planach ratusza Karolina Gałecka, rzeczniczka.

Oto kilka przykładów interwencji dzięki Miejskiemu Monitoringowi

Młodzi chuligani demolowali miasto. Idiotyczne wybryki nagrali komórką

Makabryczny wypadek ! Monitoring nagrał jak pieszy wbiegł pod koła samochodu

Warszawa: Zuchwała kradzież nowoczesnych rowerów. Wszystko nagrały kamery [WIDEO]

Myślały, że nikt nie zauważy tego, co robią. Wszystko nagrał monitoring

Sonda
Czy Miejski System Monitoringu powinien zostać rozszerzony?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE