Mocne słowa przed pomnikiem Bohaterów Getta. Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

i

Autor: materiały prasowe

Prezydent Niemiec w Warszawie "Przebaczcie". Prezydent Warszawy: "Niemcy wydarli nam część serca". Ważne słowa polityków przy Pomniku Bohaterów Getta.

2023-04-19 22:36

Obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim są w tym roku wyjątkowo uroczyste. Nie tylko dlatego, że to okrągła – 80. rocznica. Wysoką rangę nadaje m.in. obecność prezydentów Izraela oraz Niemiec. Dziś (19 kwietnia 2023 r.) przed pod pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie padły z ust polityków mocne, ważne słowa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski emocjonalnie oskarżył: „Niemcy wydarli nam cześć serca!”. A z ust prezydenta Niemiec warszawiacy usłyszeli przeprosiny.

W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, w środę (19 kwietnia 2023 r.) o poranku Instytut Pamięci Narodowej otworzył przy Krakowskim Przedmieściu plenerową wystawę o walce w getcie widzianej oczami cywilów, zatytułowaną: „Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…". Ulicami miasta w południe przeszedł marsz pamięci, tą trasą, którą przez lata szedł tego dnia Marek Edelman, jeden z ocalałych.

Przy pomnikach politycy i warszawiacy składali kwiaty, najczęściej widać było żółte żonkile. Jeśli nie w formie bukietu w dłoniach, to w formie papierowej symbolicznej przypinki na ubraniu. Przez cały dzień wolontariusze na ulicach tradycyjnie rozdawali będą papierowe żonkilowe przypinki. Przygotowano ich w całej Polsce 450 tysięcy. - Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia, wiosną 1941 roku – przekazało Muzeum Polin. 

Ale najważniejsze oficjalne uroczystości odbyły się przy pomniku Bohaterów Getta. Z warszawskiego Muranowa w świat pobiegły ważne, ciężkie, ale i pełne emocji słowa. Emocjonalnie mówił prezydent Warszawy.

- Olbrzymia tragedia Holokaustu, tragedia getta, to również olbrzymia tragedia Warszawy. Niemcy wyrwali nam część serca, dokonując tego niesłychanego mordu. Ale ślady żydowskiej Warszawy przez cały czas są również w nas, żyją w języku, we wrażliwości, w kuchni - zauważył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Od prezydenta Niemiec warszawiacy usłyszeli "przepraszam".

- Najważniejsza lekcja, jaka płynie z naszej historii, to: nigdy więcej! Stoję dzisiaj przed państwem i proszę o przebaczenie za zbrodnie, które Niemcy tu popełnili. Napawają mnie one głębokim wstydem. Chylę czoła przed odważnymi bojownikami getta warszawskiego. Pogrążony w głębokim smutku chylę czoła przed zabitymi - mówił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Wieczorem w synagodze Nożyków – jedynej ocalałej po wojnie - prezydenci trzech krajów wspólnie zapalili świece pamięci. A Wielka Synagoga, zburzona w 1943 roku pojawiła się na fasadzie Błękitnego Wieżowca, w miejscu, gdzie kiedyś stała.

Fotorelację z obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim można obejrzeć w naszej GALERII poniżej.

Ale obchody się jeszcze nie skończyły, w różnych miejscach Warszawy będą trwać cały miesiąc.

PROGRAM OBCHODÓW 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim można zobaczyć TUTAJ

Sonda
80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Czy weźmiesz udział w obchodach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki