Tego się nie spodziewali

Piaseczno: Przechodzili przez pasy, nagle usłyszeli dziwne dźwięki. Policja zrobiła to po raz pierwszy

2022-08-08 11:11

Policjanci z Piaseczna mocno zaskoczyli mieszkańców miasta. Na najbardziej ruchliwych przejściach przeprowadzili nietypową akcję z użyciem drona. Operatorzy maszyny obserwowali ruch z powietrza i gdy tylko ktoś popełniał wykroczenie, nadawali do niego komunikaty głosowe... z powietrza. Łącznie ukarano 15 osób.

To pionierska operacja w polskiej policji. Do tej pory funkcjonariusze używali drona, by rejestrować wykroczenia popełniane przez kierowców. Ale w Piasecznie postawili na nowoczesność i dronem namierzali wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów. I do najbardziej krnąbrnych nadawano komunikaty głosowe - "uwaga, tu policja - odłóż telefon", "uwaga, tu policja - zejdz z roweru". I to te informacje usłyszane przez mieszkańców z powietrza wzbudziły największe emocje i działały profilaktycznie. Funkcjonariusze w ten właśnie sposób starali się uświadomić pieszym i rowerzystom, że na poziom bezpieczeństwa mają wpływ sami poprzez swoje zachowanie. Obserwacja drogi i tego co się na niej dzieje jest niezmiernie ważna i te zasady zostały w trakcie tych działań przypomniane.

- Łącznie wystawiliśmy 15 mandatów, a 4 osoby zostały pouczone. Naszymi działaniami chcemy zwrócić uwagę na nasilający się problem "smartfonowych zoombi" oraz przypomnieć rowerzystom, że przez przejścia dla pieszych przejeżdżać nie wolno - mówi w rozmowie z Super Expressem asp. Magdalena Gąsowska, rzecznik policji w Piasecznie.

I zapewnia, że akcja zostanie powtórzona. - Chcemy pojawić się nie tylko na drodze, ale też nad akwenami wodnymi, szczególnie w rejonach Góry Kalwarii. Jest wiele osób, które nie stosują się do zakazów kąpieli i chcemy im o tym dobitnie przypomnieć. By tragedii nad wodą było mniej - dodała asp. Gąsowska.

Na ziemi leży różaniec i pudełko z Matką Boską. Wstrząsający obraz po katastrofie autokaru na Chorwacji
Sonda
Mandaty dla rowerzystów. Czy kary powinny być wyższe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają