Przedszkola czekają na dzieci

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SE Przedszkole nr 225

Przedszkola już działają. Dzieci ich nie poznają!

2020-05-18 12:06

Zabawki zdezynfekowane, część w ogóle zabrana z sal dla dzieci. Opiekunki uzbrojone w fartuchy, maseczki i rękawiczki. Dziś mali warszawiacy wracają do przedszkoli i żłobków. Wszystkie miejskie placówki zostaną otwarte. Ale to może być trudny powrót… Dzieci nie poznają swoich placówek.

Przedszkole nr 225 na Ochocie już czeka w gotowości. Wewnątrz pozostało tylko to, co można dezynfekować. Zniknęły dywany, firany i pluszowe zabawki. Pracownicy musieli usunąć ze ścian nawet prace plastyczne dzieci. Malunki wrócą dopiero na wystawę, zabezpieczone w foliowych koszulkach. Rodzice od dziś muszą zostawiać maluchy w przedsionku, gdzie przebywać może tylko jeden rodzic. Po zmierzeniu temperatury i dezynfekcji rąk dziecko wejdzie do przedszkola – zupełnie innego niż to sprzed epidemii.

Błyskawiczna interwencja: Ukradli nissana. Jego właścicielka dowiedziała się o kradzieży… od policji

Powitają je opiekunki ubrane w przyłbice, przeszkolone przez ratowników ze szpitala na Szaserów. Przedszkolaki będą miały ograniczony kontakt z rówieśnikami. Tylko kilka dzieci przy stoliku, każde z indywidualnym zestawem kredek, farb, klejów i kolorowych długopisów. Maluchy nie mogą pożyczać ich sobie nawzajem. - Wymyśliliśmy zabawy, by umilić dzieciom te wszystkie procedury – przyznaje nauczycielka przedszkolna Małgorzata Białkowska. - Wykorzystamy np. klepsydry które odmierzą 30-sekundowe mycie rąk.

"Brudne" zabawki oraz kubeczki będą lądowały w specjalnych koszach do dezynfekcji. Na placu zabaw każda grupa musi bawić się w wyznaczonej strefie. Piaskownica wykluczona. - Chcemy nauczyć dzieci tej nowej rzeczywistości. To nie będzie łatwe. Dzieci są ze sobą zżyte, a teraz kontakt musi być ograniczony - mówi dyr. ochockiego przedszkola Barbara Rokicka. Zgodnie z wytycznymi GIS wydzielono też izolatkę, gdzie mogą trafić dzieci lub pracownicy z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

To już WKRÓTCE! Kiedy się zaczną BIAŁE NOCE w Warszawie?

- W końcu dzieci wrócą do żłobków i przedszkoli. Rodzice mieli już duże problemy, z kim zostawić dzieci, a przecież trzeba jakoś pracować. Ja wirusa się nie boję i czekam na powrót do normalności – mówi nam Agnieszka Wieleba (40 l.). W ankietach przygotowanych przez miasto tylko 27 proc. rodziców zadeklarowało powrót dzieci do przedszkoli i 34 proc. – do żłobków.

Przychodnie ruszają na pół gwizdka. Mniej pacjentów i więcej środków ostrożności

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Super Raport 15 V (goście: Dworczyk, Dziambor)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE