Przedwojenna perełka w rękach stołecznego MZA. Wyjątkowy autobus będzie woził mieszkańców [WIDEO, AUDIO]

2019-02-25 17:34
Zabytkowa perełka na ulicach Warszawy
Autor: ESKA INFO Warszawa Zabytkowa perełka na ulicach Warszawy

To jeden z dwóch najstarszych autobusów w Polsce - teraz trafił do MZA w Warszawie. Ta przedwojenna perełka francuskiej produkcji będzie odnowiona - docelowo będzie wozić mieszkańców stolicy podczas specjalnych okazji. To jeden z najstarszych tego typu autobusów na całym świecie

Autobus marki Renault TN6 pochodzi z 1933 roku, a egzemplarz który trafił w ręce warszawskiego MZA wcześniej przewoził pasażerów w Paryżu, aż do końca lat 60. W Warszawie bliźniacze pojazdy kursowały w Śródmieściu przed wojną, aż do lat 40.

Czytaj także: Pasażerów było prawie tylu, ilu mieszkańców Chin! ZTM chwali się rekordowym wynikiem

Pojazd udało się pozyskać dzięki temu, że prywatny kolekcjoner chciał odsprzedać swoją kolekcję - mówi Adam Stawicki, rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych. Jednocześnie podkreśla, że pojazd ten był bardzo luksusowy jak na owe czasy. Maszyna mogła przewozić około 30 pasażerów, miała kierunkowskazy, skórzane fotele, szklane drzwi, klakson, a do obsługi potrzebnych było dwoje kierowców. To z powodu braku wspomagania kierownicy - dodaje Stawicki.

Czytaj także: Autem miała kierować... Królowa Śniegu. Tak tłumaczył się pijany kierowca

Pojazd przejdzie gruntowną renowację i niewykluczone, że na ulicach Warszawy zobaczymy go jeszcze w tym roku. Możliwe, że uda nam się przeprowadzić generalny remont tak, by wystawić pojazd podczas tegorocznej Nocy Muzeów w maju. Renault TN6 to jeden z dwóch najstarszych tego typu pojazdów w Polsce i jeden z kilku zachowanych modeli na świecie.

POSŁUCHAJ:

Kardiolog zmarł podczas dyżuru! Zobacz wideo:

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE