Pandemiczne GROBY PAŃSKIE

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/ SUPER EXPRESS Archikatedra warszawska

Przejmujące Groby Pańskie w Warszawie. Pandemiczne i katastroficzne przesłania w kościołach. Wielkanoc 2021. [GALERIA]

2021-04-06 8:00

Odwiedzanie grobów Pańskich w czasie Wielkanocy to w Warszawie już tradycja. Mimo epidemii, już po świętach, gdy wybierzemy się na spacer na Starówkę, zajrzyjmy do kościołów na Trakcie Królewskim, by sprawdzić jakie przesłanie niosą w tym roku groby Chrystusa Zmartwychwstałego. Wiele z nich nawiązuje do epidemii. Kilka zaskakuje i przejmująco chwyta za serce. Obejrzyj groby w naszej GALERII

Najbardziej przejmujący jest chyba grób Archikatedrze Warszawskiej. Chrystus na piachu (już teraz zasłonięty białym płótnem) nad mozaiką twarzy Jezusa, ułożoną ze zdjęć ludzi. Niektóre zdjęcia jednak wypadły, w ich miejscu zostają białe plamy. Kartki leżą na piachu i kamieniach, obok figury ukrzyżowanego, a nad nimi pytanie: Czyż i wy chcecie odejść? To pytanie można czytać na wiele sposobów – nawiązując do pandemii i nieprzestrzegania sanitarnego reżimu ale także może to być interpretacja nasilającego się w Kościele zjawiska apostazji. Do pandemii już bardzo wprost nawiązuje natomiast grób w kościele Św. Krzyża. Tam na ołtarzu zawisły zdjęcia pogrążonych w modlitwie osób w maseczkach zakrywających usta i nos. I napis: "Niech oczy polskie utkwione będą... w Chrystusa".

W kościele sióstr Wizytek co roku Grób Pański przygotowuje inny artysta. Tym razem zobaczymy scenografię artysty performera Janusza Bałdygi. Przy grobie krzyż, który tworzą - tylko wizualnie - dwie belki: pionowa drewniana i pozioma, jako przestrzeń, ślad wypełniony winoroślą. Przesłanie tej instalacji to nadzieja. Belka śmierci przenika się z belką życia a przez rośliny daje kolejne życie i nadzieję.

Z kolei w kościele św. Anny zobaczymy grób z kluczem... Do czego to klucz? Niech każdy odwiedzający ten grób zinterpretuje to przesłanie sam.

Ekipa "SE" rozwoziła paczki warszawiakom