Przejścia przy rondzie Dmowskiego do końca roku! Radni zagwarantowali miliony złotych [ZDJĘCIA]

2021-03-19 10:59
RONDO DMOWSKIEGO
Autor: ZDM

Jesteśmy coraz bliżej obiecanych od dawna przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego naziemnych przejść przy rondzie Dmowskiego! Na czwartkowej sesji, stołeczni radni zdecydowali o zagwarantowaniu na ten cel ponad 14,7 mln zł. Oznacza to, że urzędnicy będą mogli ogłosić przetarg na prace w terenie bezpośrednio po ukończeniu projektu, który jest w trakcie realizacji. Urzędnicy obiecują, że nowe przejścia dla pieszych, przejazdy rowerowe, sygnalizacja i wydłużone przystanki tramwajowe mają być gotowe jeszcze w tym roku.

Chcemy, aby prace zakończyły się jeszcze w tym roku, dzięki czemu mieszkańców czeka jakościowa zmiana na lepsze – osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach będą mogli wygodnie i bezpiecznie przedostać się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą już musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku tramwajowego. Rondo Dmowskiego stanie się miejscem dostępnym - stwierdził Michał Olszewski, który zastępuje prezydenta Rafała Trzaskowskiego podczas jego choroby. 

Co się zmieni?

Istniejące przejście podziemne nie zniknie, bo mieszczą się w nim liczne sklepy i punkty usługowe, prowadzi też do wejścia do stacji metra Centrum. 

W ramach zmian wokół ronda zostaną wytyczone cztery przejścia dla pieszych o szerokości około 8 metrów z azylami między jezdniami. Zebry przy krzyżówkach Marszałkowskiej z Widok, Al. Jerozolimskich z Poznańską i Marszałkowskiej z Nowogrodzką zyskają również wygodne przejazdy dla rowerów, które będą połączone z siecią dróg rowerowych. Czwarte, jedynie przejście dla pieszych powstanie na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z Parkingową. 

RONDO DMOWSKIEGO
Autor: ZDM

Wszystkie zebry poprowadzą na przedłużone przystanki tramwajowe, które będą miały po około 66 metrów, czyli tyle, ile potrzebują dwa tramwaje. Wejście na nie ułatwią pasażerom łagodne rampy. Przy każdym z przejść zostanie zbudowana sygnalizacja świetlna. Czas „zielonego” ma być na tyle długi, aby piesi mogli przejść przez obydwie jezdnie bez zatrzymywania się. Światła mają zachować priorytet dla tramwajów. 

Pozostałe zmiany dotyczą drobnych korekt pasów ruchu wokół ronda, przesunięcia przystanków autobusowych w Al. Jerozolimskich bliżej ronda i postawienia kilkudziesięciu stojaków rowerowych. 

Przejścia jeszcze w tym roku

Zmiany wokół ronda Dmowskiego nie są zwykłym wytyczeniem przejść dla pieszych. To tak naprawdę duża i skomplikowana przebudowa tego miejsca, która rozwiąże szereg problemów, jakie mieli warszawiacy w centrum stolicy - stwierdziła Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza. 

Radni zdecydowali się na przekazanie na ten cel 14,7 mln zł. Właśnie trwa projektowanie zmian. Zaraz po tym, będzie można ogłosić przetarg na wybranie wykonawcy prac, które - jak obiecał wiceprezydent Olszewski - mają się zakończyć jeszcze w tym roku! 

Protest Kobiet. Warszawa. Godzina po godzinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE