Polacy dorabiają, bo nie stać ich na rachunki.

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Polacy dorabiają, bo nie stać ich na rachunki.

Ratują ciężko chore dzieci. Zniszczą ich... rachunki za gaz? Kaloryfery już przykręcone

2021-12-30 22:30

Wyższe rachunki za gaz to zmora wielu Polaków przed nadchodzącym 2022 rokiem. Różnice w cenach mogą wynosić nawet kilkaset procent. Tak jest m.in. w przypadku dziecięcego szpitala psychiatrycznego na Mazowszu, w którym już teraz trzeba było przykręcić kaloryfery. Po otrzymaniu rachunku od państwowej firmy PGNiG prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu nie owija w bawełnę. - To szaleństwo - powiedział Maciej Stelmański w rozmowie z WP.

Podwyżki cen gazu wpłyną nie tylko na budżety domowe milionów polskich rodzin, ale również na działanie wielu szpitali w naszym kraju. Problem nie dotyczy tylko Mazowsza, ale wszystkich regionów. Jak wynika z wyliczeń, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim może zapłacić w przyszłym roku za gaz o niemal 6,5 mln zł więcej. To prawdopodobnie rekord, ale w innych placówkach również nie jest kolorowo. - Nie stać nas na płacenie takich rachunków. To szaleństwo! - powiedział w rozmowie z WP prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu koło Warszawy Maciej Stelmański. Szpital mierzy się z wieloma problemami, z którymi polska psychiatria dziecięca boryka się na co dzień. Do tego dochodzą teraz horrendalne ceny gazu, a przecież przy około 300 pacjentach z poważnymi schorzeniami grzać trzeba. - Dostawca gazu, zapowiadając podwyżkę, poinformował nas, że możemy najwyżej zrezygnować z umowy. To stawia nas pod ścianą, bo w ostatnim przetargu żadna z firm nie złożyła oferty zawierającej deklarację, że dalszych podwyżek nie będzie - mówił dla WP prezes Maciej Stelmański po otrzymaniu pisma od PGNiG. Obecnie szpital w trybie pilnym szuka fachowców, którzy mogliby przerobić system grzewczy z zasilania gazowego na olejowe.

Sonda
Czy będzie cię stać na zapowiadane podwyżki cen gazu?

Przed dwoma dniami, 28 grudnia 2021 roku, Polska Federacja Szpitali zaapelowała do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by ten zajął stanowisko w sprawie podwyżek rachunków, które muszą opłacać placówki. Zapytano wprost, czy resort planuje podjęcie jakichkolwiek kroków w celu zapobieżenia kryzysowi. Dotychczas jednak odpowiedzi ministra brak.

Ogrzewanie domu gazem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki