myszojeleń

i

Autor: Shutterstock; Facebook / Warszawskie ZOO / fot. Demid Aleksandrovich

Babyboom w ZOO

Rodzina warszawskich myszojeleni coraz większa! Właśnie urodził się kolejny!

2023-12-29 15:16

Cudowne wieści przekazał warszawski ogród zoologiczny. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia powiększyła się rodzina kanczyli jawajskich, popularnie zwanych myszojeleniami. Malec przyszedł na świat 21 grudnia. "Taki świąteczny prezent sprawiła nam para warszawskich kanczyli Linda i Arnold" - poinformowało warszawskie ZOO.

Wielka radość w stołeczny ZOO. Urodził się maleńki myszojeleń

Maleństwo ma dopiero kilka dni, a już jest ciekawe otaczającego go świata. "Malutka, puchata kuleczka (nie znamy jeszcze płci) ma ok. 10 cm wysokości, ale jest bardzo rezolutna i samodzielna, chociaż, póki co, nie odstępuje swojej mamy na krok! Maluch zaraz po narodzinach wstał na maleńkich nóżkach i poznawał zakamarki woliery" – przekazało za pośrednictwem mediów społecznościowych ZOO.

Jego mama Linda jest bardzo opiekuńcza. Troszczy się o swoje maleńkie dziecko i karmi je swoim mlekiem. Z kolei tata Arnold bacznym okiem pilnuje potomka. Rodzice mają już w tym wprawę, ponieważ maluch nie jest ich pierwszą pociechą. Pierwszy potomek pary warszawskich myszojeleni urodził się w grudniu 2021 roku, a kolejny w sierpniu 2023. Kanczyle jawajskie mieszkają w stołecznym ZOO od 2020 r. Rodzinę można obserwować w jednej z wolier Ptaszarni, ponieważ tam ma zapewnione odpowiednie parametry temperatury i wilgotności.

Myszojeleń – co to za zwierzę?

Nazwa myszojeleń pochodzi z języka angielskiego - mouse deer, co w bezpośrednim tłumaczeniu brzmi właśnie myszojeleń.

Myszojeleń, czyli kanczyl mniejszy zwany również jawajskim, to jeden z najmniejszych ssaków kopytnych. Mierzy około pół metra i waży do 2 kg, a jego kończyny mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Prowadzi dość skryty, zazwyczaj nocny tryb życia.

W skład diety myszojeleni wchodzą głównie rośliny. Z uwagi na dość małe rozmiary zjadają one głównie to, co spadło na ziemię lub dopiero, co z niej wyrosło. Czasami zdarza im się też uzupełnić dietę o drobne bezkręgowce.

Mimo niepozornych rozmiarów samce zaciekle bronią swojego rewiru. Mają bardzo długie kły, których używają podczas walki. Dodatkowo, by odstraszyć rywala, tupią kopytkami - częstotliwość uderzeń o podłoże może dojść do 7 na sekundę.

W naturalnym środowisku na Filipinach kanczyli jest coraz mniej, ponieważ na ich terytoriach człowiek rozwija plantacje palm olejowych.

Sonda
Lubisz odwiedzać ZOO?

QUIZ. Przysłowia na Nowy Rok. Życzymy powodzenia, bo już 5/10 to sukces!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Dokończ przysłowie. "Jaki Nowy Rok,..."

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki