Decyzja zapadła!

Rozkopali plac Trzech Krzyży żeby go znów zaasfaltować. Kontrowersyjna decyzja Zarządu Dróg Miejskich

2022-10-06 15:41

Drogowcy pokryją asfaltem zabytkowe tory tramwajowe i przedwojenny bruk, które odkryli na placu Trzech Krzyży podczas swoich prac. Nietypowe znalezisko wstrzymało remont, bo urzędnicy wspólnie z konserwatorem zabytków nie wiedzieli co zrobić z tym fantem. W czwartek, 6 października, ogłosili jaką podjęli decyzję. Teraz wykonają zaplanowane prace, po to by za kilka lat znów rozgrzebać plac i gruntownie go przebudować.

Kontrowersyjna decyzja urzędników 

- Odsłoniliśmy zabytkowe tory tramwajowe i bruk. Kostka jest na tyle delikatna, że pozostawienie jej w takiej formie doprowadziłoby do jej szybkiego zniszczenia. W związku z tym postanowiliśmy ją zabezpieczyć i przykryć znów asfaltem – powiedział wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek. Stołeczni urzędnicy przekazali taką decyzję po wielu tygodniach rozmów z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, dla którego bruk – jak stwierdził – jest niezwykle cenny.

Rozgrzebali plac Trzech Krzyży żeby go znów zaasfaltować 

Z konsensusu ratusza z profesorem Lewickim wynika, że drogowcy chcą wyeksponować starą kostkę i tory, najlepiej tam, gdzie nie jeżdżą ciężkie autobusy komunikacji miejskiej. Teraz jednak się to nie stanie, bo jak stwierdzili urzędnicy, „obecnie trwa tylko remont placu, a na kompleksową modernizację przyjdzie jeszcze czas”. - Teraz według wcześniejszego założenia wymienimy asfalt, załatamy tzw. teleport rowerowy, zamontujemy sygnalizację świetlną na jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych w Warszawie i posadzimy 28 nowych drzew. Na kompleksową przebudowę i prace nad brukiem potrzeba szczegółowych ekspertyz i projektów – wytłumaczył rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Urzędnicy zaasfaltują więc rozgrzebany plac, po to żeby za kilka lat znów go rozkopać. - Nawierzchnia asfaltowa przewidziana jest na najbliższe siedem lat. Wtedy prawdopodobnie wrócimy do tego tematu łącząc przy okazji tę inwestycję z przebudową pobliskiej linii średnicowej – skomentował Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Zlikwidują miejsca parkingowe i przystanki autobusowe

Obecne prace zakładają likwidację trójkątnego parkingu w północno-zachodniej części placu na rzecz posadzenia kilkunastu drzew. Drogowcy zlikwidują też wszystkie przystanki autobusowe rozsiane po całym placu i stworzą jeden główny węzeł przesiadkowy w okolicy instytutu głuchoniemych. Cała inwestycja będzie kosztować około 16 mln zł i według kontraktu miała zakończyć się w styczniu. Drogowcy jednak już zastrzegają, że przez dywagacje nad zabytkowym brukiem prace mogą się opóźnić.

Remont Placu Trzech Krzyży. Zaasfaltują rondo żeby za kilka lat znów je rozkopać
Sonda
Denerwują cię korki w mieście spowodowane remontem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki