Będzie opóźnienie?

Remont odsłonił stary bruk i tory. Co dalej z przebudową placu Trzech Krzyży?

2022-09-22 18:02

Robotnicy na początku września odkopali przedwojenny bruk i stare tory tramwajowe na Placu Trzech Krzyży. Mazowiecki konserwator zabytków wstrzymał wtedy prace przy wylocie z al. Ujazdowskich. Na dniach miała zapaść decyzja co drogowcy zrobią z takim cennym znaleziskiem, który zachował się w bardzo dobrym stanie. Mijają kolejne dni, na placu budowy odbywają się kolejne wizytacje, a konkretnych konkluzji i planów wciąż brak.

Zabytkowe bruk i tory tramwajowe na Placu Trzech Krzyży

To kolejny raz, gdy miejska przebudowa zaczyna się opóźniać przez jakieś odkrycie, którego dokonują robotnicy podczas prac. Tak było w przypadku modernizacji Placu Pięciu Rogów, gdzie po zerwaniu asfaltu przed oczami wykonawców wyrósł przedwojenny bruk, a podczas wykopów natrafili na stare piwnice, skrywające ciekawe przedmioty. Tym razem podobnie jest na Placu Trzech Krzyży, gdzie trwa przebudowa. Tam robotnicy znaleźli pod asfaltem przedwojenną kostkę brukową, gdzieniegdzie charakterystyczne „kocie łby” i tory tramwajowe. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków powiedział wtedy, że znalezisko jest w świetnym stanie i kazał wstrzymać prace. Na miejscu pojawili się archeolodzy. Na dniach miała pojawić się decyzja - co dalej? Niestety mijają kolejne dni, na placu niewiele się dzieje, a urzędnicy wciąż nic nie wiedzą.

Przedwojenne torowisko odkryte na Placu Trzech Krzyży podczas modernizacji

Prace wstrzymane. Co dalej z inwestycją? 

Pojechaliśmy w środę, 21 września na miejsce. Po placu budowy kręciło się zaledwie kilku robotników. Większość terenu jest ogrodzona i nic się na niej nie dzieje. Od pracowników dowiedzieliśmy się, że chwilę przed naszym przybyciem zakończyła się wizytacja urzędników ze stołecznego ratusza. - Spotkaliśmy się z konserwatorem i wspólnie zastanawiamy się co dalej zrobić z tym znaleziskiem. Wciąż nie zapadła żadna decyzja – powiedział nam rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski, który nie potrafił też podać nawet pomysłów jakie przychodzą urzędnikom do głowy, aby rozwiązać ten problem. W poprzednich przypadkach często zabytkowy bruk był przenoszony na miejsca postojowe, lub po prostu zostawiany w miejscu, w którym go odkopano. Nadal nie wiadomo jak będzie tym razem. - Prace odbywają się tam ręcznie, aby nie uszkodzić bruku – dodał rzecznik, który nie powiedział jednak jak wstrzymanie prac może odbić się na terminie realizacji inwestycji.

Modernizacja Placu Trzech Krzyży

Przebudowa Placu Trzech Krzyży rozpoczęła się w ostatnich dniach sierpnia od frezowania nawierzchni jezdni na rondzie de Gaulle’a i wlocie ul. Nowy Świat. Obecnie prace prowadzone są po wschodniej stronie placu, która została zamknięta. Wygrodzony został także teren wokół kościoła św. Aleksandra oraz parking po północnej stronie (trójkątny skwer). Ruch w obu kierunkach odbywa się zachodnią częścią placu.

Sonda
Czy denerwują cię remonty dróg w Warszawie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki