Wielka Warszawska 2022 już niebawem. Zobacz największe święto wyścigów konnych

i

Autor: materiały prasowe Wielka Warszawska 2022 już niebawem. Zobacz największe święto wyścigów konnych

Poczuj klimat dawnej Warszawy

Wielka Warszawska 2022 na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Przeżyj wyścigowe święto stolicy

2022-09-25 9:52

Ostatnia niedziela września na Torze Wyścigów Konnych Służewiec będzie wyjątkowa. Datę 25 września należy zaznaczyć sobie w kalendarzu, bo jak mówił Julian Jabłkowski w serialu „Jan Serce”, „Dla prawdziwego Warszawiaka najważniejsze są trzy daty: ślubu, Powstania i… Wielkiej Warszawskiej”. To historyczny symbol stołecznych wyścigów. Po raz 109 będzie go można znów celebrować.

Wielka Warszawska 2022 - kto wystartuje?

Pod kątem rywalizacji, Wielka Warszawska jest kulminacyjnym punktem w kalendarzu koni pełnej krwi angielskiej w drugiej części sezonu. To najważniejsza gonitwa porównawcza dla folblutów w Polsce, odbywająca się w podobnym terminie do Nagrody Łuku Triumfalnego, o którą rywalizują najlepsze konie z Europy, a niekiedy i całego świata. Warunki biegów są analogiczne – to konfrontacja rocznika derbowego (trzylatków) z końmi starszymi. Ze względu na termin Wielkiej Warszawskiej, te pierwsze niosą o 5 kg mniej, co na dystansie 2600 m ma spore znaczenie. W ostatnich 10 edycjach, aż siedmiokrotnie triumfowały w niej właśnie konie z rocznika derbowego (w tym piątka derbistów).

Do tegorocznej edycji zgłoszono ostatecznie 11 koni, z czego trzy trzyletnie: biegającą we Francji Calliepie (była druga w Oaks na Służewcu) oraz dwójkę liderów rocznika w Polsce: oaksistkę Lady Iwonę i derbistę Jolly Jumpera. W gronie koni czteroletnich i starszych znalazł się ubiegłoroczny triumfator Wielkiej Warszawskiej i Koń Roku 2021 – Night Tornado (był też drugi w WW 2020). Ten sezon dla asa stajni Krzysztofa Ziemiańskiego nie jest tak znakomity jak poprzedni, jednak w ostatnich startach zademonstrował już wysoką formę i z pewnością nie będzie łatwo go pokonać. Na starcie zobaczymy też regularnie rywalizujące na najwyższym poziomie: drugiego rok temu Petita, niezwykle równo biegającego Gryphona oraz Adahlena, który jest w coraz lepszej dyspozycji.

Wspaniałe wyścigowe święto pełne atrakcji

Jesienna Gala to nie tylko Wielka Warszawska. Tradycyjnie tego samego dnia rozegrane zostaną dwa prestiżowe sprawdziany dla koni dwuletnich: Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Nagroda Westminster Cardei. Fantastycznie zapowiada się także milerska gonitwa o Nagrodę Mosznej, w którym dojdzie do kolejnego starcia wyśmienitego Timemastera z doświadczonym i utytułowanym Emiliano Zapatą oraz waleczną trzylatką Jenny of Succes. Zapowiada się wspaniałe wyścigowe święto!

Klimat dawnej Warszawy, szykujcie kapelusze!

Tego dnia zobaczymy jedne z najlepszych koni, zapanuje klimat dawnej Warszawy, a publiczność będzie mogła założyć niepowtarzalne wyścigowe kreacje, a to wszystko wydarzy się w nietypowej, jesiennej aurze. Wielka Warszawska to idealny moment na zaprezentowanie szykownych stylizacji. Nie może zabraknąć również zjawiskowych nakryć głowy! Tradycyjnie będzie można wziąć udział w „Konkursie na najpiękniejszą stylizację lat 30-stych w kapeluszu, fascynatorze lub innym tego rodzaju nakryciu głowy”. Modowa rywalizacja będzie odbywać się w kilku klasach dla pań, panów i dzieci.  Podczas Wielkiej Warszawskiej nie zabraknie także spotkań ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska, które przygotuje quizy, łamigłówki i zagadki nie tylko dla najmłodszych. Na dzieci będzie czekał park rozrywek m.in.: dmuchańce, plac zabaw, eurobungee, kolejka szynowa, fotobudka. Wstęp dla dzieci i młodzieży bezpłatny.

Szczegóły na: https://torsluzewiec.pl/wielka-warszawska-2022/

Bilety dostępne: https://www.ebilet.pl/sport/pozostale/wyscigi-konne/

Sonda
Czy byłeś kiedyś na wyścigach konnych na Służewcu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki