Ruszył nabór na Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Kogo szuka ratusz? Jakie kryteria trzeba spełniać?

i

Autor: Pixabay Ruszył nabór na Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Kogo szuka ratusz? Jakie kryteria trzeba spełniać?

Praca szuka człowieka

Ruszył nabór na Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Kogo szuka ratusz? Jakie kryteria trzeba spełniać?

2022-08-31 22:18

Stołeczny ratusz poinformował, że ruszył nabór na stanowisko Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Do zadań osoby pełniącej tę funkcję będzie należeć między innymi rekomendacja, w jaki sposób postąpić w przypadku naruszania praw uczniów, a także w sytuacji przejawów dyskryminacji. Kto może ubiegać się o to stanowisko? Jakie kryteria trzeba spełniać?

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich poszukiwany

W czwartek, 25 sierpnia, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że zostanie powołany Rzecznik Praw Uczniowskich, który uzupełni istniejącą sieć rzeczników w stołecznych szkołach. - Wsłuchujemy się w głos młodego pokolenia, a jednym z postulatów było właśnie powołanie Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich - mówił Trzaskowski na czwartkowej konferencji prasowej.

Jak przekazał ratusz, badania pokazały, że potrzebę powołania Rzecznika Praw Uczniowskich widzi ponad 70 proc. warszawskich uczniów. Zabiegała o to również Młodzieżowa Rada Warszawy, warszawscy radni, a także przedstawiciele środowisk oświatowych i pozarządowych.

Zobacz też: Dramatyczna akcja ratunkowa na Targówku. Nieprzytomny Ukrainiec leżał na ziemi. Nie oddychał i nie reagował na bodźce słuchowe

Właśnie rozpoczął się nabór na to stanowisko. Kogo właściwie szuka ratusz? Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać Rzecznikiem Praw Uczniowskich?

W ofercie pracy pośród niezbędnych wymagań wymieniono m.in.:

  • wykształcenie wyższe I lub II stopnia z zakresu administracji publicznej, zarządzania, socjologii, nauk społecznych z zakresu zarządzania oświatą lub samorządu terytorialnego, pedagogiki lub jednolite magisterskiej na kierunku prawo
  • minimum 3-letni staż pracy
  • powyżej 2 lata doświadczenia zawodowego z zakresu oświaty, administracji publicznej, realizacji projektów edukacyjnych

Co będzie robił Rzecznik Praw Uczniowskich?

Do zadań Rzecznika Praw Uczniowskich będzie należeć między innymi rekomendacja, w jaki sposób postąpić w przypadku naruszania praw uczniów, a także w sytuacji przejawów dyskryminacji. Rzecznik będzie również współpracował z dyrektorami i nauczycielami szkół i placówek oświatowych oraz samorządami uczniowskimi i radami rodziców pomagając rozwiązywać konflikty.

Nie przegap: Warszawa Śródmieście. Policjanci, którzy wulgarnie zwyzywali Ukraińca, nie zostali zawieszeni

Warto dodać, że przy Warszawskim Rzeczniku Praw Uczniowskich powstanie również zespół ekspercki złożony z przedstawicieli różnych środowisk, m.in. pracowników instytucji związanych z edukacją, urzędników, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Warszawy oraz specjalistów, których obecność będzie zależeć od rodzaju spraw zgłaszanych przez uczniów.

Szczegółowe kryteria oraz informacje dotyczące konkursu na warszawskim portalu e-Rekrutacje - Inspektor ds. edukacji, oświaty i wychowania (Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do praw uczniowskich).

Zobacz też galerię zdjęć: Rafał Trzaskowski w Stanach Zjednoczonych

Sonda
Czy Rzecznik Praw Uczniowskich jest potrzebny w każdym mieście?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki