Rząd włączy syreny w Warszawie. „W mieście, jest 120 tysięcy straumatyzowanych ukraińskich dzieci. Apeluję o ciszę!”

i

Autor: Stanisław Bielski/REPORTER & Zbyszek Kaczmarek/REPORTER Rząd włączy syreny w Warszawie. „W mieście, jest 120 tysięcy straumatyzowanych ukraińskich dzieci. Apeluję o ciszę!”

Rząd włączy syreny w Warszawie. „W mieście, jest 120 tysięcy straumatyzowanych ukraińskich dzieci. Apeluję o ciszę!”

2022-04-09 12:46

W niedzielę (10 kwietnia) o godz. 8:41 w związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej zostaną uruchomione miejskie syreny alarmowe. Taką decyzję podjął Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Pomysł ten nie spodobał się jednak Prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, który zaapelował do rządzących o nie uruchamianie syren.

- Decyzją Wojewody Mazowieckiego w niedzielę 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41 zostaną uruchomione miejskie syreny alarmowe wchodzące w skład systemów ostrzegania i alarmowania na terenie całego województwa mazowieckiego - poinformowało biuro prasowe urzędu miasta. Syrenami w Warszawie nie zarządza jednak miasto, ale Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Pomysł upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej nie przypadł do gusty Prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, który otwarcie skrytykował pomysł władz województwa. Powodem są Ukraińcy obecnie mieszkający w Warszawie, dla których dźwięk syren może być jedynie przypomnieniem o wciąż żywej traumie związanej z wojną.

- Rząd zarządził włączenie syren na rocznicę katastrofy smoleńskiej. W mieście, w którym jest 120 tysięcy straumatyzowanych ukraińskich dzieci, reagujących nerwowo nawet na dźwięk samolotu. Syreny w Warszawie są w gestii wojewody. Apeluję o ciszę! - mówi stanowczo Rafał Trzaskowski.

Wojewoda planuje uruchomienie jednominutowego, ciągły dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. - W związku z tym, że są to ćwiczenia mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności - czytamy w komunikacie miejskiego biura prasowego.

Pierwszy przejazd metrem na Bemowo. Rafał Trzaskowski mówi o dacie otwarcia
Sonda
Czy Trzaskowski powinien wspierać Ukrainę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE