Ścieki z Wisły zatruły Zatokę Gdańską! Od kąpieli możesz dostać ostrej biegunki, a nawet zapalenia opon mózgowych

2019-09-11 11:06 AGO
Wstrząsające zdjęcie zanieczyszczonej Wisły
Autor: Wody Polskie Wstrząsające zdjęcie zanieczyszczonej Wisły

Do Wisły trafiły ponad dwa biliony ścieków! To na skutek awarii kolektora, który odprowadzał nieczystości do oczyszczalni Czajka. Ścieki dotarły już nawet do Zatoki Gdańskiej! Przebadane próbki wykazały, że w wodzie znajdują się bakterie, a sanepid apeluje, aby powstrzymać się od kąpieli.

Do awarii kolektora doszło 27 sierpnia. Od tamej pory do Wisły codziennie wpadają litry ścieków. Zanieczyszczona woda płynie w kierunku północy i dotarła już do Zatoki Gdańskiej. Sanepid przebadał wodę z miejsc, w których są organizowane kąpieliska. Niestety nie wszystkie wyniki były satysfakcjonujące.

- Pobraliśmy w ubiegły piątek próbki do badań wody z zatoki z miejsc, gdzie zwykle są organizowane kąpieliska. W jednej z próbek, dokładnie na Stogach, wyszło nam nieznaczne podwyższenie normy dla Escherichia coli. Nie jest to duże przekroczenie, ponieważ norma wynosi 1000, nam wyszło 1120 - mówi Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gdańsku.

W związku z tym Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaapelował o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od miejscowości Stogi do miejscowości Mikoszewo.

Zatrucie bakterią E.coli

Zakażenie bakterią Escherichia coli najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego. Jednak u niektórych osób bakteria E. coli (pałeczka okrężnicy) może doprowadzić do ciężkich infekcji - zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy, która w połowie przypadków kończy się śmiercią! Więcej na ten temat przeczytasz na poradnikzdrowie.pl.