Spustoszenie w warszawskich aptekach. Może zabraknąć najważniejszych produktów

i

Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SUPER EXPRESS; SHUTTERSTOCK Spustoszenie w warszawskich aptekach. Może zabraknąć najważniejszych produktów

Spustoszenie w warszawskich aptekach. Może zabraknąć najważniejszych produktów. Apteki przeżywają oblężenie!

2022-03-17 8:30

Starsza pani przy okienku w aptece: – Bandaż elastyczny poproszę. „Nie ma” – słyszy od farmaceutki. Mężczyzna z raną ręki: – Opatrunki takie niewielkie na dłoń potrzebuję… „Nie ma… Czekamy na dostawę”. Opaska uciskowa? Woda utleniona? „Skończyły się” – rozkładają ręce aptekarze. W warszawskich aptekach istne spustoszenie na półkach. Czego brakuje najczęściej?

Mieszkańcy wykupują wszystko, co wchodzi w skład podstawowej apteczki - opatrunki, bandaże, płyny dezynfekujące, środki przeciwbólowe. Jak mówią nam farmaceuci, apteki przeżywają oblężenie przez klientów dwóch typów. Od czasu ataku Rosji na Ukrainę jedni klienci zaopatrują domowe apteczki na wypadek zagrożenia, czyli „na wszelki wypadek”. Drudzy przychodzą z długą listą zakupów, by odmaszerować z zakupami na zbiórkę darów dla Ukrainy. Każdego dnia w farmaceutycznych magazynach czegoś brakuje.

- Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie klienci kupują znacznie więcej produktów pierwszej potrzeby, które przydają się także na froncie. U nas w ostatnim czasie zabrakło m.in. gazików - mówi nam Joanna Malinowska (48 l.), farmaceutka z apteki przy ul. Puławskiej. Przed weekendem trzeba się było nieźle nabiegać, by w aptekach na Pradze kupić opaski uciskowe i opatrunki. Z apteki przy ul. Marszałkowskiej w zastraszających ilościach znika z półek paracetamol we wszelkiej formie.

Warszawiacy masowo wykupują też płyn Lugola, który zasłynął w 1986 r. tuż po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. - Proszę pamiętać, że jego nierozważne stosowanie może doprowadzić do chorób tarczycy! - przestrzega farmaceutka.

Czytaj także: Schronisko na Paluchu leczy za darmo zwierzęta uchodźców z Ukrainy

Poradnik zdrowie: testy w aptekach.
Sonda
Czy obawiasz się o wzrost cen leków w aptekach?
Nasi Partnerzy polecają