Startuje konkurs na upamiętnienie Bitwy Warszawskiej. Pomnik stanie na Rozdrożu [GALERIA]

2019-12-05 15:46 Mateusz Nadworski (mnadworski@grupazpr.pl)
Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920

Jutro ratusz wspólnie z resortem kultury ogłosi konkurs na upamiętnienie Bitwy Warszawskiej. Czy na pl. Na Rozdrożu stanie łuk triumfalny, jak chcieli politycy PiS? - Zdecydują jurorzy konkursu – odpowiadają urzędnicy.

Politycy PiS zabiegali o to, by w setną rocznicę bitwy 1920 roku stanął w Warszawie Łuk Triumfalny. Wszystko wskazuje na to, że poszli na kompromis. Ratusz dogadał się z resortem kultury. - Moja prywatna opinia skromnego ministra jest taka, że powinien być łuk, ale zgadzam się z postulatem miasta, by formę pomnika wybrać w konkursie – oświadczył dziś wicepremier Piotr Gliński.

Pomnik w pół roku

Tempo będzie zawrotne: jutro ogłoszenie konkursu, rozstrzygnięcie 27 lutego, a w sierpniu 2020 r. pomnik już ma stać na pl. Na Rozdrożu. - Wiemy, że harmonogram jest napięty, ale jeżeli będziemy współpracowali tak, jak do tej pory, to wierzę, że to jest możliwe i to jest nasz wspólny cel. Sprawa jest realna i idziemy do przodu. Nie takie rzeczy robiliśmy – stwierdził optymistycznie minister kultury.

WYRZUCILI ludzi z kina! Nie uwierzysz za co!

Pieniądze bez ograniczeń

Ratusz zarezerwował na ten cel 3 mln zł, ale - jak zapewnia Piotr Gliński – resort gotów jest dorzucić, jeśli będzie trzeba. Z tego wynika, że politykom bardzo zależy, by w setną rocznicę bitwy pomnik już stał. O wyniku konkursu będą decydować względy artystyczne, a także wpisanie w charakter placu Na Rozdrożu jako miejsca historycznego. 

Przemoc domowa. Jej ofiary i świadkowie mogą skorzystać z wyjątkowej aplikacji

Zlikwidują przejście podziemne

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki liczy na umocnienie rangi placu gwiaździstego, który w tej chwili jest – jak stwierdził – "dość skomplikowany komunikacyjnie". - Mieszczące się tam przejścia podziemne będą musiały zostać zlikwidowane – potwierdza.

Śmierdząca żywica zamknęła szkołę na Pradze-Południe

Wesołe święto

Odsłonięcie pomnika ma być częścią szerokich obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej. - Chcemy zabiegać o godne uczczenie tego wydarzenia, które wypadnie w sobotę. Kulminacją tego dnia będzie, jak wierzę, odsłonięcie tego pomnika a oprawą będą uroczystości. Będziemy organizować wesołe święto, pokazujące historyczną oprawę tego dnia i tego wydarzenia – podsumowała szefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

ZAKRWAWIONE dziecko w samochodzie: Dramatyczna akcja na ulicach Warszawy!