Strajk Kobiet w Warszawie. Wielka manifestacja w stolicy, znów może być gorąco

2020-11-27 19:30 Alicja Guz
Protesty przed MEN. Strajk kobiet blokuje stolicę
Autor: Marcin Wziontek/Super Express Protesty przed MEN. Strajk kobiet blokuje stolicę

Strajk Kobiet po raz kolejny wyjdzie na ulice Warszawy. Na sobotę 28 listopada zaplanowane jest świętowanie 102. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Jak zapowiadają organizatorki protestu, ten dzień będzie nową datą świętowania polskiej niepodległości. Jak będzie wyglądała kolejna odsłona Strajku Kobiet?

Strajk Kobiet w Warszawie

Protesty organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet trwają już ponad miesiąc. Czarę goryczy przelało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. 22 października TK podjął decyzję o znacznym ograniczeniu w Polsce prawa aborcyjnego. Zdaniem sędziów Trybunału Konstytucyjnego zapis tzw. kompromisu aborcyjnego, umożliwiający legalną aborcję w sytuacji, gdy u płodu stwierdzone zostaną poważne wady letalne, jest niekonstytucyjny. Od ponad miesiąca na ulice Warszawy oraz innych polskich miast wychodzą tłumy protestujących, negujących decyzję TK, która ogranicza prawo kobiety do decydowania o sobie. Na 28 listopada Ogólnopolski Strajk Kobiet zaplanował kolejne masowe zgromadzenie. Tym razem data ta jest niezwykle symboliczna. Na najbliższą sobotę przypada bowiem 102. rocznica uzyskania przez Polski praw wyborczych.

Strajk Kobiet - sobota, 28.11.2020

Sobotni Strajk Kobiet odbędzie się pod hasłem: "W imię matki, córki, siostry". Protestujący przejdą ulicami Warszawy wyrażając swój sprzeciw wobec "agresji ze strony służb państwowych". Będzie to odpowiedź na działania funkcjonariuszy, którzy m.in. podczas protestu 18 listopada na pl. Powstańców Warszawy użyli wobec protestujących gazu oraz pałek. Na miejscu pojawili się wówczas również zamaskowani antyterroryści. Data sobotniego strajku nie jest przypadkowa.

- 28 listopada to 102. rocznica wywalczenia przez kobiety w Polsce praw wyborczych. 102 lata później znów walczymy z systemem, który odmawia nam podstawowych praw. Nas i naszych sojuszników spotyka w tej walce policyjna, państwowa przemoc - Kaczyński, przestraszony wicepremier od bezpieczeństwa, wysyła na nas zamaskowanych członków jednostki antyterrorystycznej, żeby nas gazowali i bili. Policja porywa ludzi z demonstracji, bezprawnie zatrzymuje, bezprawnie legitymuje. Żaden z policjantów bezprawnie oddelegowanych do zabezpieczania strachu Kaczyńskiego przed obywatelkami i obywatelami nie odmówił wykonania bezprawnego rozkazu. W 102. rocznicę naszej niepodległości idziemy w imię nas wszystkich - my, wnuczki tych, które wystukały sobie tę niepodległość parasolkami. W imię solidarności, której bardzo potrzebujemy. W imię solidarności, którą możemy i chcemy się podzielić - pisze Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Strajki Kobiet w całej Polsce

W sobotę protestujący wyjdą nie tylko na ulice Warszawy. Protesty planowane są na terenie całego kraju. Na liście miejscowości, w których odbędą się manifestacje, są m.in.: Gdańsk, Kielce, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Sosnowiec i Zakopane. W Warszawie strajk rozpocznie się o godz. 15. Szczegółowa trasa "spaceru" nie jest znana. Organizatorki podadzą ją najwcześniej pół godziny przed planowanym wydarzeniem.

- W Warszawie ruszamy z Ronda Praw Kobiet (chwilowo jeszcze nazywane Rondem Dmowskiego) - informują organizatorki sobotniego strajku.

Ogromna awantura w Warszawie. Zablokowano ciężarówkę aborcyjną