Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy na ulicach, policja GROZI demonstrantom

i

Autor: Dawid Skrzypiński

Strajk Kobiet w Warszawie. Tłum wyszedł na ulice, było gorąco [ZAPIS RELACJI, ZDJĘCIA]

Strajk Kobiet w Warszawie 28.11.2020. Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział, że w sobotę, 28 listopada zorganizowane zostaną masowe protesty w całej Polsce. Jedna z największych manifestacji odbywa się w Warszawie. Kobiety zgromadziły się na rondzie Dmowskiego, skąd wyruszyły na ulice miasta. Trasa sobotniego Strajku Kobiet nie została podana - protest zmierzał spontanicznie przez kolejne miejsca w stolicy. Zobacz zapis relacji na żywo ze Strajku Kobiet na se.pl.

Strajk Kobiet w Warszawie. Wielka manifestacja w stolicy, znów może być gorąco

Strajk Kobiet w Warszawie 28.11.2020: Protest w stolicy

W sobotę, 28 listopada, Strajk Kobiet po raz kolejny wyszedł na ulice Warszawy. Data protestu ma wymiar symboliczny - tego dnia świętowana jest 102. rocznica uzyskania przez Polki praw wyborczych. Jak zapowiedziały przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, dzień ten będzie nową datą świętowania polskiej niepodległości. Strajk Kobiet w Warszawie odbywa się pod hasłem: "W imię matki, córki, siostry". Protest rozpoczął się o godzinie 15 na rondzie Dmowskiego, które przez przedstawicielki OSK nazywany jest "Rondem Praw Kobiet". Następnie manifestanci udali się na ulice Warszawy. Trasa nie została podana. Uczestnicy wyrażają swój sprzeciw wobec "agresji ze strony służb państwowych". Jest to odpowiedź na działania funkcjonariuszy, którzy m.in. podczas protestu 18 listopada na pl. Powstańców Warszawy użyli wobec protestujących gazu oraz pałek. Na miejscu pojawili się wówczas również zamaskowani antyterroryści. Jak wygląda Strajk Kobiet w sobotę, 28 listopada? Strajk Kobiet w Warszawie relacjonowaliśmy na żywo na www.se.pl

Strajk Kobiet 28.11.2020: RELACJA NA ŻYWO

Strajk Kobiet w Warszawie - przez kilka godzin prowadziliśmy relację na żywo. Zobacz poniżej jej zapis - minuta po minucie. 

19:00 Strajk Kobiet w Warszawie zakończył się

Protestujący rozeszli się do domów. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo - poniżej znajduje się jej zapis minuta po minucie. 

18:30 Protestujących jest coraz mniej

Grupy strajkujących powoli rozchodzą się do domów. Na ulicach wciąż sporo jest policjantów, którzy zabezpieczają dzisiejszy Strajk Kobiet.

18:04 Demonstranci powoli się rozchodzą 

Powoli kończy się Strajk Kobiet w Warszawie. Wciąż gorąco jest na Trasie Łazienkowskiej, gdzie trwa blokada. Policjanci przenoszą uczestników na pobocze, próbując odblokować jezdnię. 

17:53 Blokada Trasy Łazienkowskiej

Trasa Łazienkowska na wysokości ul. Marszałkowskiej została zablokowana. Protestujący wyszli na ulicę i zablokowali ruch w obu kierunkach. 

Blokada Trasy Łazienkowskiej

i

Autor: Dawid Skrzypiński Blokada Trasy Łazienkowskiej

17:47 Zablokowany zjazd z Trasy Łazienkowskiej

Policja zablokowała zjazd z Trasy Łazienkowskiej w ulicę Waryńskiego. Przejazd nie jest możliwy. 

Zablokowany zjazd z Trasy Łazienkowskiej

i

Autor: Dawid Skrzypiński Zablokowany zjazd z Trasy Łazienkowskiej

17:41 Kordon policji zablokował dużą grupę protestujących

Grupa protestujących jest odgrodzona pomiędzy al. Armii Ludowej a pl. Zbawiciela. Kordon policyjny blokuje ich z dwóch stron.

17:14 Duże siły policji na Placu Unii Lubelskiej

Funkcjonariusze blokują przejście od ulicy Marszałkowskiej. Mundurowi nawołują do rozejścia się i pierwszy raz w czasie dzisiejszych protestów zagrozili użyciem środków przymusu bezpośredniego. Zablokowany jest główne czoło marszu - demonstranci próbują przedostać się przez ulicę Polną.

Strajk Kobiet w Warszawie

i

Autor: Dawid Skrzypiński

17:07 Nerwowa atmosfera na Strajku Kobiet

Znów trochę nerwowo. Policjanci ruszyli ul. Marszałkowską w dół - za nimi poszli protestujący. Organizatorzy proszą przez megafony, by zachować spokój. Dwa kordony blokują powrót na plac Zbawiciela - relacjonuje nasz reporter, który jest na miejscu. Centrum Warszawy jest sparaliżowane. 

16:59 Policja tworzy kordony

Uczestnicy manifestacji nie mogą cofnąć się w stronę Pl. Zbawiciela. Dochodzi do przepychanek z policją.

16:51 Kierowcy wspierają Strajk Kobiet

Tłum ruszył z placu Zbawiciela i idzie dalej ulicą Marszałkowską. Kierowcy stojący w korku trąbią i krzyczą wspierając demonstrujących. Kordon blokuje przejście ulicą Marszałkowską, ale ludzie biegną i za wszelką cenę próbują przejść dalej.

16:37 Plac Zbawiciela roi się od policji

Strajk Kobiet w Warszawie zmierza w kierunku Placu Zbawiciela. Na miejscu są ogromne siły policji

16:30 Kilka kordonów policji w rejonie pl. Konstytucji

Tłum zmierza w kierunku placu Zbawiciela. Co kawałek znajduje się potężny kordon policji. Manifestanci przechodzą jednak chodnikami, przez okoliczne podwórka i schody. 

Kordony policji przy placu Konstytucji

i

Autor: Dawid Skrzypiński Kordony policji przy placu Konstytucji

16:20 Strajk Kobiet w Warszawie przeniósł się na Plac Konstytucji

Protestujący zgromadzili się na Placu Konstytucji w centrum Warszawy. Uczestników jest coraz więcej, podobnie jak funkcjonariuszy. 

16:10 Czoło protestu dotarło do Placu Konstytucji

Policja kieruje ruchem, nie ma tam kordonu funkcjonariuszy.

16:00 Protest rusza w stronę Placu Konstytucji

Tłum skanduje "Moje ciało, moja sprawa". Protestujący domagają się m.in. respektowania swoich praw. Sprzeciwiają się też brutalności policji. 

15:52 Odpalono race, w centrum Warszawy robi się gorąco

- Prosimy o zejście z jezdni - apeluje policja do protestujących na ulicy Marszałkowskiej. Marta Lempart: Bierzemy policję w kocioł. 

15:45 Kordon policji blokuje ulicę Marszałkowską

Policja zablokowała "spacer" protestujących, którzy szli ulicą Marszałkowską w kierunku Placu Konstytucji. Szczelny kordon funkcjonariuszy pojawił się na wysokości ulicy Żurawiej. 

Kordon policji blokuje Strajk Kobiet

i

Autor: Paweł Dąbrowski Kordon policji blokuje Strajk Kobiet

15:37 Za chwilę rozpocznie się "spacer" po Warszawie

Protestujący ustawiają się na ulicy Marszałkowskiej w kierunku placu Konstytucji. - Czekamy 5 minut, aż policja przestanie spisywać ludzi. Nie macie prawa - podkreśla Marta Lempart.

15:31 Rondo Dmowskiego całkowicie zablokowane 

- Z powodu braku możliwości przejazdu przez rondo Dmowskiego we wszystkich kierunkach linie tramwaje i autobusowe jadące ciągami Marszałkowskiej i alej Jerozolimskich zostają skierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnym - poinformował Warszawski Transport Publiczny.

15:25 Strajk Kobiet w Warszawie - jaka trasa?

Jaką trasą przejdzie dzisiejszy Strajk Kobiet w Warszawie? Odpowiedź znajdziecie tutaj: Strajk Kobiet w Warszawie. Trasa przemarszu [UTRUDNIENIA]

15:21 Rondo Praw Kobiet zamiast ronda Dmowskiego

Tablica z nazwą ronda Dmowskiego została zakryta tablicą z nazwą "Ronda Praw Kobiet". 

Rondo Praw Kobiet zamiast ronda Dmowskiego

i

Autor: Paweł Dąbrowski Rondo Praw Kobiet zamiast ronda Dmowskiego
Rondo Praw Kobiet zamiast ronda Dmowskiego

i

Autor: Paweł Dąbrowski Rondo Praw Kobiet zamiast ronda Dmowskiego

15:18 Policja apeluje o rozejście się

- Prosimy o zejście z jezdni i rozejście się - apeluje policja. Z ciężarówki stojącej nieopodal rotundy - osoby, które doświadczyły aborcji ze względu na trudną ciążę, mówią o swoich doświadczeniach. 

15:11 To jest rondo Praw Kobiet - grzmi Lempart

Marta Lempart krzyczy, że to rondo Praw Kobiet, a nie Dmowskiego. Wszyscy na rondo! - zachęca do wyjścia. Na miejscu zaczyna pojawiać się coraz więcej demonstrantów, ale manifestacja nie jest tak liczna jak poprzednie organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. 

15:08 Marta Lempart rozpoczyna Strajk Kobiet w Warszawie

- Przez cały czas mówią, że nie można się gromadzić. Policja kłamie, nie słuchajcie tego - grzmi Marta Lempart. - My przestrzegamy prawa, to wy go nie przestrzegacie - dodała. Na ulicę wyruszyła ciężarówka, a ludzie wchodzą na rondo Dmowskiego

Marta Lempart rozpoczyna Strajk Kobiet w Warszawie

i

Autor: Paweł Dąbrowski Marta Lempart rozpoczyna Strajk Kobiet w Warszawie

15:00 Strajk Kobiet w Warszawie powoli się zaczyna

Na miejscu na razie jest niewielu protestujących. Jak relacjonuje nasz reporter - więcej jest prasy i policji niż samych uczestników demonstrujących. Na miejscu jest m.in. Marta Lempart - organizatorka protestów. 

Strajk Kobiet w Warszawie powoli się zaczyna

i

Autor: Marcin Wziontek Strajk Kobiet w Warszawie powoli się zaczyna

14:50 Ogromne siły policji pod Pałacem Kultury

Centrum Warszawy wypełniło się policyjnymi radiowozami. Liczne patrole są m.in. w okolicy Pałacu Kultury i Nauki, ronda Dmowskiego i ul. Marszałkowskiej. Policja nawołuje do rozejścia się i tłumaczy przez megafon, że takie zachowanie jest niezgodne z prawem. 

Gigantyczne siły policji na Strajku Kobiet w Warszawie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany