Strajk Kobiet w Warszawie. Trasa przemarszu [UTRUDNIENIA]

2020-11-27 21:30 Alicja Guz
Najlepsze transparenty! Strajk Kobiet [ZDJĘCIA]
Autor: archiwum prywatne

Na sobotę Ogólnopolski Strajk Kobiet zaplanował kolejny protest w Warszawie. Obędzie się on w 102. rocznicę uzyskania przez Polski praw wyborczych. Manifestacja pod hasłem "W imię matki, córki, siostry!" wyruszy o godz. 15 z ronda Dmowskiego. Dokładna trasa przemarszu nie jest jeszcze znana. Istnieje jednak kilka możliwości.

Strajk Kobiet w Warszawie

Strajki Kobiet, które odbywają się w całej Polsce, nie tracą na sile. Na sobotę 28 listopada zaplanowane są kolejne manifestacje. Odbędą się one pod hasłem "W imię matki, córki, siostry!". Protestujący tym razem wyjdą na ulicę, by pokazać swój sprzeciw wobec “agresji ze strony służb państwowych. Demonstracje mają być odpowiedzią na brutalne zachowanie policji podczas manifestacji 18 listopada w Warszawie. Wówczas na pl. Powstańców Warszawy funkcjonariusze policji użyli wobec protestujących gazu oraz siły. W ruch poszły również pałki, a na miejscu zjawili się zamaskowani antyterroryści. Data najbliższego protestu nie jest przypadkowa. W sobotę 28 listopada obchodzona będzie 102. rocznica uzyskania przez Polki prawa wyborczego.

- W 102. rocznicę naszej niepodległości idziemy w imię nas wszystkich – my, wnuczki tych, które wystukały sobie tę niepodległość parasolkami. W imię solidarności, której bardzo potrzebujemy. W imię solidarności, którą możemy i chcemy się podzielić. Chodźcie z nami! Bądźcie z nami! - zachęcają organizatorki protestu.

Strajk Kobiet - trasa protestu

Ogólnopolski Strajk Kobiet poinformował, że sobotni protest w Warszawie rozpocznie się o godz. 15 na rondzie Dmowskiego (zwanego przez protestujących Rondem Praw Kobiet). Niestety, trasa przemarszu jest głęboko skrywaną przez organizatorki tajemnica. Nie wiadomo, w jakim kierunku udadzą się protestujący. Informacja ta ma zostać przekazana najwcześniej półgodziny przed planowanym przemarszem. Możliwych jest jednak kilka scenariuszy. Analizując dotychczasowe działania Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, manifestujący mogą udać się ponownie pod Sejm lub Trybunał Konstytucyjny. Niewykluczone również, że tłum zawita również pod oknami willi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. Na liście miejsc, "odwiedzanych" przez protestujących jest też siedziba Telewizji Polskiej.

Utrudnienia w Warszawie

Bez względu na to, w którym kierunku ruszą protestujący, warszawiacy muszą liczyć się z utrudnieniami na stołecznych ulicach. Zablokowane będą drogi, a komunikacja miejska będzie jeździć zmienionymi trasami.

Opcja nr 1

Bardzo prawdopodobne, że Strajk Kobiet ruszy z Ronda Dmowskiego w kierunku Sejmu. Wówczas zablokowane mogą być ul. Marszałkowska, Piękna, Wiejska, a także al. Ujazdowskie oraz u. Wspólna i Krucza.

Opcja nr 2

W sytuacji, gdy protestujący skierują się w stronę gmachu Trybunału Konstytucyjnego utrudnienia mogą pojawić się na ul. Marszałkowskiej, Litewska oraz al. Szucha. Trasa może prowadzić również ul. Piękną, Koszykową i Służewską.

Opcja nr 3

Jeśli jednak Strajk Kobiet zdecyduje się odwiedzić prezesa PiS, utrudnienia pojawią się na ul. Marszałkowskiej, pl. Bankowym, a także ul. Gen. Andersa.

Opcja nr 4

Protestujący za cel mogą obrać także siedzibę TVP3 znajdującą się przy ul. Jasnej. Wówczas z pewnością zablokowane będzie centrum Warszawy. Tłum może wówczas zablokować ul. Marszałkowską, Świętokrzyską oraz pl. Powstańców Warszawy.

Strajk kobiet 18.11.2020: Blokada Sejmu