Strażnicy skontrolowali kopciuchy. Warszawiacy wcale tak nie kopcą [GALERIA]

2020-02-14 11:35 Mateusz Nadworski (mnadworski@grupazpr.pl), DS
 Strażnicy skontrolowali kopciuchy
Autor: strazmiejska.waw.pl Strażnicy skontrolowali kopciuchy

Strażnicy miejscy przeprowadzili wzmożone kontrole antysmogowe. W powietrze wzbiły się drony. Ponadto do pracy wyjechały mobilne laboratoria, czyli tzw. smogowozy. Okazało się, że warszawiacy nie zanieczyszczają tak powietrza jak mogłoby się wydawać.

Przez dwa dni funkcjonariusze z Referatu ds. Ochrony Środowiska sprawdzali to, co wydobywa się z kominów. Pod lupę wzięto również gospodarkę odpadami. O interwencję strażników poprosili sami mieszkańcy. - Wawer i Białołęka charakteryzują się gęstą zabudową jednorodzinną. Domy nie są podpięte do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy korzystają z własnych instalacji, stąd jakoś powietrza jest niższa – mówi Jerzy Jabraszko z referatu prasowego straży miejskiej. Kontrole trwały od 7.00 do 19.00. Funkcjonariusze rozmawiali z właścicieli posesji o zagrożeniach zdrowotnych, jakie niosą ze sobą zanieczyszczenia powietrza i rozdali kilkaset materiałów informacyjnych. Przypomnieli również o obowiązku wymiany tzw. kopciuchów do końca 2022 roku.

UTRUDNIENIA w Wawrze i Ursusie. Drogowcy zablokują ulice

- Nie chodzi o to, by ukarać jak najwięcej osób. Często jeden opłacony mandat nie zmieni złych nawyków człowieka. Traktujemy nasze działania jako kampanię edukacyjną – tłumaczy nam Jerzy Jabraszko.

Prezydencie Trzaskowski, piłą nie ochronisz klimatu! Protest aktywistów Greenpeace [GALERIA]

Dobre wyniki

Mandat otrzymał tylko jeden mieszkaniec, który w swoim piecu spalał zabronione substancje. Ponadto wystawiono trzy upomnienia, oraz sporządzono osiemnaście protokołów. Więc nie jest tak źle.


Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

Pierwsza akcja

Choć kontrole antysmogowe prowadzone są przez całą zimę, była to pierwsza w tym roku, tak szeroka akcja. Funkcjonariusze planują cykliczne kontrole. Na ten moment nie ma jeszcze informacji o kolejnych terminach.

Koniec zabawy w internecie. Teraz najlepszego burmistrza wybieramy w gazecie!