Światowy Dzień Wody - święto najcenniejszego płynu na Ziemi

2020-03-20 13:13 Artykuł sponsorowany
Światowy Dzień Wody
Autor: materiały promocyjne Światowy Dzień Wody

Ludzkie ciało w około 70 proc. składa się z wody. Jest wykorzystywana w każdym procesie zachodzącym w naszym organizmie: od oddychania przez usuwanie toksyn po wytwarzanie energii wewnątrz komórek. Dlatego jest tak ważna, podobnie jak klimat, który wpływa na jej jakość.

Ponad 97 procent wody na Ziemi stanowi woda słona, czyli morska. Woda słodka stanowi mniej niż 3 procent, z czego 2,1 procent jest zamknięte w polarnych czapach lodowych. Oznacza to, że zaledwie mniej niż 1 procent całej wody na Ziemi to dostępna woda pitna! Dlatego tak duże problemy z dostępem do niej występują w tak wielu regionach świata.

22 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wody
Autor: materiały promocyjne 22 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wody

I dlatego hasłem tegorocznego Światowego Dnia Wody, który obchodzimy 22 marca, jest „Zmiana klimatu”. Bo to właśnie od klimatu zależy jakość wody - najcenniejszego płynu na Ziemi, od którego zależy nasze życie. Zapotrzebowanie ludzkiego organizmu wynosi ok. dwóch litrów wody dzienne. A dla coraz większej liczby osób pierwszym wyborem jest - kranówka! Bo jest łatwo dostępna, tania i doskonałej jakości.

Okazuje się, że cała woda, która jest obecnie na Ziemi, dotarła do nas z kosmosu w czasie tzw. wielkiego bombardowania. Stało się to jakieś cztery mld lat temu, a wodę niosły w sobie komety i planetoidy gęsto trafiające w naszą planetę. Obecnie o jakość warszawskiej wody dba Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W zakładach MPWiK każdego dnia uzdatniane jest ponad 350 milionów litrów wody! W Warszawie pobierana jest ona z dwóch niezależnych źródeł: spod dna Wisły i bezpośrednio z Jeziora Zegrzyńskiego.

MPWiK uzdatnia 350 mln litrów wody dziennie!
Autor: materiały promocyjne MPWiK uzdatnia 350 mln litrów wody dziennie!

Zanim jednak uzdatniona woda trafi do mieszkańców przechodzi przez zaawansowane procesy technologiczne, a jednym z etapów jest ozonowanie pośrednie i filtracja na węglu aktywnym - tłumaczy dr Anna Zdanowicz z warszawskiego MPWiK. Najnowocześniejsze technologie, zmodernizowane instalacje, stały monitoring on-line i laboratoryjny, gwarantują, że woda dostarczana przez stołeczne wodociągi do domów warszawiaków jest smaczna, czysta i nadaje się do picia prosto z kranu. Należy jednak pamiętać, że tylko zimna woda kranowa nadaje się do picia!

Picie kranówki to także oszczędność finansowa: czy macie świadomość, że 1 litr takiej wody kosztuje mniej niż 1 grosz? Ale to nie wszystko: wybierając wodę z kranu, wspieramy ochronę środowiska, gdyż ograniczamy ilość jednorazowych opakowań. A mając na uwadze kwestie ekonomiczne, ekologiczne oraz higieniczne warto pomyśleć o własnym naczyniu służącym do wielorazowego napełniania kranówką, by zabrać ją ze sobą na spacer, do pracy, szkoły czy na trening.

Kranówka jest smaczna i czysta
Autor: materiały promocyjne Kranówka jest smaczna i czysta

Obecnie największym wyzwaniem na Ziemi stają się zmiany klimatu, bo wraz z ubytkiem wody oraz ekosystemów z nią związanych, powiększają się obszary pustynne na świecie, zaburzane zostają szlaki migracji zwierząt i roślin. W niektórych krajach Afryki występują katastrofalne w skutkach susze. Topnieją także górskie lodowce w Andach czy Himalajach, a są one kluczowym zasobem wody pitnej dla wielu lokalnych społeczności.

Woda jest źródłem wszelkiego życia na Ziemi
Autor: materiały promocyjne Woda jest źródłem wszelkiego życia na Ziemi

Woda jest źródłem życia, najcenniejszym płynem na Ziemi. Bez niej nie byłoby ludzkiego oraz jakiegokolwiek innego istnienia. Pamiętajmy o tym - nie tylko od święta!

22 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wody
Autor: materiały promocyjne 22 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wody

Materiał powstał we współpracy z MPWiK w m.st. Warszawie S.A.