Święto Niepodległości 2021. Tak będzie świętować Warszawa [LISTA WYDARZEŃ]

i

Autor: SE Święto Niepodległości 2021. Tak będzie świętować Warszawa [LISTA WYDARZEŃ]

Święto Niepodległości 2021. Tak będzie świętować Warszawa [LISTA WYDARZEŃ]

Dziś obchodzimy Święto Niepodległości 2021. Jakie wydarzenia odbędą się w Warszawie? Jednym z nich będzie Marsz Niepodległości 2021 uratowany przez rząd. Objął on patronatem demonstrację, na którą nie chciały pozwolić sądy. 11 listopada zatem tą samą trasą- od ronda Dmowskiego w okolice parku Skaryszewskiego przejdą dwie manifestacje. A 27 innych jest formalnie zarejestrowanych. Jak będą wyglądały obchody Święta Niepodległości 2021 w Warszawie?

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że Marsz Niepodległości będzie miał w tym roku charakter państwowy, co oznacza, że pójdzie legalnie. - Podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny. Marsz rozpocznie się zgodnie z pierwotną wolą społecznych organizatorów wydarzenia o godz. 13 – informuje Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Marsz Niepodległości zakończy się złożeniem kwiatów pod popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego w parku Skaryszewskim. Prezydent Andrzej Duda ani premier Mateusz Morawiecki nie planują obecności. Jan Kasprzyk - tak. Trasa państwowego marszu będzie się pokrywać z demonstracją zgłoszoną przez organizację „14 Kobiet z Mostu”. - Rejestracja Marszu Niepodległości jest wbrew procedurom. Warszawa nie jest gotowa na to, aby w pełni zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców i uczestników marszu - uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Formalnie ratusz zarejestrował łącznie 27 manifestacji, większość zgłoszonych przez osoby prywatne, część przez przedstawicieli narodowców. Krótkie przemarsze, np. od Świętokrzyskiej do Bankowego czy od pl. Konstytucji na Agrykolę, miały być „rezerwowym wyjściem” na wypadek, gdyby nie udało się doprowadzić do legalnego Marszu Niepodległości organizowanego przez stowarzyszenie Roberta Bąkiewicza.

ZOBACZ TEŻ: Trzaskowski zostanie rozliczony! Z centrum Warszawy mają zniknąć ławki, kosze na śmieci, rowery...

A zatem przed policją w czwartek wielkie wyzwanie. Dwa marsze przez most Poniatowskiego ze Śródmieścia na Pragę. I kilkadziesiąt potencjalnych mniejszych demonstracji. Co się będzie działo w tym roku na ulicach Warszawy? Na rondzie Dmowskiego pospiesznie sprzątana jest kostka brukowa, która mogłaby posłużyć komuś za amunicję. W ubiegłym roku kawałki bruku leciały w stronę policjantów na rondzie de Gaulle’a pod Empikiem.

Święto Niepodległości 2021. Tak będzie świętować Warszawa [LISTA WYDARZEŃ]

i

Autor: SE Święto Niepodległości 2021. Tak będzie świętować Warszawa [LISTA WYDARZEŃ]

Święto Niepodległości 2021. Centralne obchody na pl. Piłsudskiego

Centralne obchody Święta Niepodległości 11 listopada odbędą się tradycyjnie na placu Piłsudskiego. Tegoroczne święto Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru". W Warszawie oprócz tego okazji do świętowania nie zabraknie - na koncertach, wystawach, spacerach i podczas pokazów rekonstruktorów.

Jak informuje resort obrony narodowej, oficjalne obchody odbędą się tradycyjnie o godz. 12 przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości ok. godziny 14 odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego. Dzień wcześniej - o godz. 17.30 odbędzie się Capstrzyk Niepodległości pod pomnikiem Piłsudskiego nieopodal gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa. Przez cały dzień na Trakcie Królewskim trwać będzie Festiwal Niepodległa - z koncertami na trzech scenach. Jedna będzie dedykowana najmłodszym z występem: „Alicja Janosz Dzieciom”. Z kolei na Scenie Tańców Polskich Janusz Prusinowski wraz ze znanymi twórcami ludowymi będzie uczył tradycyjnych polskich tańców. Krakowskim Przedmieściem przejdą parady muzyczne, taneczne, retro samochodów oraz powozów konnych. O każdej pełnej godzinie między 13 a 20 z balkonu hotelu Bristol przemówią ojcowie Niepodległości - m.in. Piłsudski, Dmowski, Paderewski czy Witos. 

Poniżej znajduje się lista wydarzeń z okazji Święta Niepodległości 2021 w Warszawie:

Enigma na wystawie

W Galerii Narodowego Centrum Kultury na Krakowskim Przedmieściu można oglądać polską kopię niemieckiej Enigmy wykorzystywaną w działaniach militarnych. Przygotowało ją Muzeum Historii Polski. Po raz pierwszy w Polsce na wystawie "Enigma. Zagadka Rozwiązana" szeroka publiczność będzie mogła zobaczyć eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej – wykonaną przez polski wywiad kopię maszyny szyfrującej.

Parada z Piłsudskim w Łazienkach Królewskich

Przez Łazienki Królewskie o godz. 13 przejedzie parada konna kawalerzystów w historycznych mundurach z czasów II Rzeczypospolitej. Odbędzie się też inscenizacja przejazdu marszałka Józefa Piłsudskiego. Parada z udziałem grupy rekonstrukcyjnych odbędzie się też o godz. 13 na Pradze. Po niej piknik historyczny na placu Hallera z wystawą pojazdów wojskowych oraz uzbrojenia z XX wieku.

Pojazdy wojskowe i broń przy Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego jak co roku 11 listopada przygotowuje szczególne atrakcje dla gości. Tym razem na dziedzińcu muzeum w Al. Jerozolimskich w godz. 10-16 będzie można obejrzeć wyposażenie i uzbrojenie używane przez żołnierzy współczesnych wojsk m.in. Rosomaka, wielozadaniowy pojazd typu Humvee, Oshkosh M-ATV z jednostki specjalnej "AGAT", czy stoiska fabryki broni.

GrubSon i Domagała na Uniwersytecie Warszawskim

Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego stanie scena na której od godz. 14 pojawią się znani artyści z utworami pasującymi do Święta Niepodległości. m.in. Bitamina i Dawid Kwiatkowski, O godz. 17.15 na scenie pojawi się Paweł Domagała, wykonawca hitu „Weź nie pytaj”. Ostatnim koncertem na tej scenie będzie występ GrubSona, którego utwór „Na szczycie” po raz pierwszy w historii polskiego rapu został odtworzony w serwisie YouTube ponad 100 mln razy.

Dom Piłsudskich otwarty

Po kilkuletniej przerwie i generalnym remoncie willa Milusin w Sulejówku w czwartek udostępniona zostanie publiczności. Ma sprawiać wrażenie, jakby jej dawni gospodarze - Aleksandra i Józef Piłsudscy z córkami Wandą i Jadwigą - wciąż tu mieszkali. Willa powstała na początku lat 20. Była darem wojska dla Marszałka, sfinansowanym ze składek żołnierzy. Szczegóły na stronie: muzeumpilsudski.pl

Bieg na Kępie Potockiej

Na biegowo niepodległość można świętować na Kępie Potockiej. Trasa Biegu 11 Listopada na 5 i 10 kilometrów powiedzie parkowymi alejkami okalającymi urokliwy kanałek starorzecza Wisły.

Spacer po Powązkach

To będzie wędrówka w głąb historii odzyskiwanej, budowanej i walczącej Niepodległej – zapowiada Marcin Łaszczyński z Biura Edukacji Narodowej IPN. Poprowadzi on spacer po Powązkach Wojskowych szlakiem słynnych żołnierzy. Start o godz. 10 z placu przed Domem Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym.

„Harfa” przy muzeum

W Muzeum Niepodległości przy al. Solidarności o godz. 12.30 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych: „Ta, co zwyciężyła”. Wystąpi chór męski im. Wacława Lachmana Tow. Śpiewaczego "Harfa". Po nim można będzie obejrzeć wystawę: „To im zawdzięczamy Niepodległość.”

Wspólne śpiewanie

„Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Legiony”, „My, pierwsza brygada” oraz wiele innych pieśni i piosenek będziemy mieli okazję od rana w czwartek wspólnie zaśpiewać w ogródku pawilonu Niepodległa w Al. Ujazdowskich. Śpiewankom prym będzie wiodła Ferajna z Hoovera zespołem na 9 męskich głosów. Spotkanie skończy się wspólnym śpiewaniem hymnu o godz. 12.

Trzaskowski o Marszu Niepodległości i delegalizacji ONR
Sonda
Czy Marsz Niepodległości 2021 powinien się odbyć?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki