Marsz Niepodległości będzie państwowy. Czy Prezydent weźmie udział?

2021-11-09 16:13
Marsz Niepodległości będzie państwowy. Czy Prezydent weźmie udział?
Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SUPER EXPRESS, PAWEŁ DĄBROWSKI/SUPER EXPRESS, ŁUKASZ GĄGULSKI/SUPER EXPRESS Marsz Niepodległości będzie państwowy. Czy Prezydent weźmie udział?

Narodowcy jednak przejdą przez miasto?! Wszystko wskazuje na to, że burza o Marsz Niepodległości dobiega końca. W poniedziałek warszawski ratusz ogłosił, że marsz będzie nielegalny, jednak we wtorek wszystko się zmieniło… Prawo i Sprawiedliwość poinformowało, że wydarzeni będzie miało charakter państwowy, co oznacza, że marsz będzie legalny.

Przez ostatni miesiąc walczył z Rafałem Trzaskowskim, w końcu zgłosił się do państwa. Robert Bąkiewicz wygrał walkę o Marsz Niepodległości. - Podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny. Uroczystość rozpocznie się zgodnie z pierwotną wolą społecznych organizatorów wydarzenia o godz. 13:00 na rondzie Romana Dmowskiego - informuje Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zgodnie z komunikatem uczestnicy Marszu Niepodległości przejdą "tradycyjną trasą", a następnie złożą kwiaty pod popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego. Oznacza to, że trasa będzie się pokrywać z zarezerwowaną już wcześniej demonstracją zgłoszoną przez organizację „14 Kobiet z Mostu”. Oprócz policji, marsz zabezpieczać żandarmeria wojskowa.

- Rejestracja marszu jest wbrew wszystkim procedurom. Tak duża inicjatywa powinna być zgłoszona wiele miesięcy temu, a nie dopiero teraz. Warszawa nie jest gotowa na to, aby w pełni zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców oraz uczestników marszu - powiedział Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej.

Polska Agencja Prasowa zapytała Pawła Szrota, szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, czy głowa państwa zamierza wziąć udział w marszu niepodległości. - Nie chcę tutaj dywagować w tym momencie, na razie prezydent nie ma tego w swoim planie - powiedział szef gabinetu prezydenta.

„Rafał Trzaskowski to stan umysłu”. Bąkiewicz ostro po decyzji sądu
Sonda
Czy Marsz Niepodległości 2021 powinien się odbyć?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE