Niesamowite. PiS pozwolił podwyższyć pensję Trzaskowskiemu! Wzrosną zarobki prezydenta Warszawy

2021-10-26 12:13
Rafał Trzaskowski
Autor: EPP Group in the CoR flickr.com Rafał Trzaskowski

Będzie podwyżka wynagrodzenia dla prezydenta Warszawy. Dziś Rafał Trzaskowski dostaje nieco ponad 12 tys. zł. W listopadzie wejdą w życie nowe przepisy przygotowane przez rząd PiS, które dopuszczają gigantyczny wzrost płac w samorządach. Zyskać mają prezydenci największych miast, a więc właśnie Trzaskowski, ale także marszałek Mazowsza Adam Struzik. Prezydent Warszawy może zarabiać nawet 20 tys. zł! Czy włodarz stolicy z tej możliwości skorzysta?

Na ponad 20 tys. zł brutto miesięcznej pensji mogą liczyć od listopada prezydent Warszawy oraz marszałkowie największych województw. Do tej pory maksymalny pułap ich zarobków był o kilka tysięcy złotych niższy. Portal samorządowy zwraca uwagę na nowelizację ustawy, która w listopadzie wejdzie w życie. Podnosi ona wynagrodzenia w samorządach nawet o 40 proc. Ostateczna decyzja będzie należała do radnych. Radni Warszawy na razie na pytanie "Super Expressu" o podwyżkę dla prezydenta Trzaskowskiego nie odpowiadają jednoznacznie. - Sytuacja budżetowa jest trudna. Ratusz zapewne będzie to analizować. Będziemy się zastanawiać, gdy wpłynie projekt uchwały w tej sprawie - mówią nam radni Koalicji Obywatelskiej. Ale zwracają uwagę, że "jakaś podwyżka na pewno będzie".

Radni KO są w dość niezręcznej sytuacji. Z jednej strony ich koledzy w Sejmie głosowali przeciwko zmianom w przepisach (za byli posłowie PiS, Koalicji Polskiej (PSL, UED, Konserwatyści) i Polskie Sprawy). Z drugiej - radni mają świadomość, że 12 tys. zł wynagrodzenia dla prezydenta Warszawy, który odpowiada za 20-miliardowy budżet, to obiektywnie rzecz biorąc - niewiele. Więcej zarabiają jego najbliżsi współpracownicy w ratuszu.

Tak czy inaczej jednak ratusz będzie musiał projekt uchwały o podwyżce dla Trzaskowskiego przygotować, a Rada Warszawy ją przegłosować. Przepisy określają bowiem także minimalne wynagrodzenie prezydenta. A to wyniesie w przypadku Trzaskowskiego minimum 16 tys. zł. (czyli i tak o prawie 4 tys. zł więcej niż dziś).

Dotychczas obowiązujące przepisy nie pozwalały wójtom, burmistrzom i prezydentom miasta zarabiać więcej niż siedmiokrotność tzw. kwoty bazowej, ustalanej w ustawie budżetowej. W 2021 r. wynosiła ona 1789,42 zł, co oznaczało, że włodarze nie mogli zarabiać więcej niż 12 525,94 zł. Po zmianach maksymalny pułap pensji prezydenta miasta został określony na 11,2-krotność kwoty bazowej. A zatem już od listopada 2021 r. ich zarobki mogą wynieść nawet 20 041,50 zł brutto. Ustawa określa też najniższy pułap zarobków prezydentów. Władze dużych miast i marszałkowie województw dostaną co miesiąc nie mniej niż 80 proc. wynagrodzenia maksymalnego. A to oznacza, że Rafał Trzaskowski dostanie co najmniej 16 tys zł pensji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak Trzaskowski płaci swoim współpracownikom

Express Biedrzyckiej - Rafał Trzaskowski: To jest czas na bunt polskiego społeczeństwa
Sonda
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarabia dziś 12 tys. zł miesięcznie. Powinien zarabiać więcej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE