Warszawa będzie jak Nowy Jork?! Trzaskowski zapowiada wielkie zmiany

2021-10-21 10:13
Centrum Warszawy ma zmieniać się jak Nowy Jork
Autor: MAT. PRASOWE Centrum Warszawy ma zmieniać się jak Nowy Jork

- Chcemy budować centrum Warszawy, z którego będą mogli korzystać wszyscy, kierowcy, piesi, rowerzyści i użytkownicy komunikacji miejskiej. Jeśli miasto ma być funkcjonalne, to trzeba zapytać, ile osób jesteśmy w stanie przewieźć daną ulicą, a nie: "Ile samochodów może tamtędy przejechać?". To drugie pytanie jest z XX wieku – przekonuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przyznaje, że ma niedosyt komunikowania o zmianach w centrum stolicy, bo… nawet przyjaciele go nie rozumieją.

Kolejny krok do Nowego Centrum Warszawy. Ratusz rozstrzygnął przetarg na projekt przebudowy Al. Jerozolimskich. Firma z Katowic zaplanuje jak ma wyglądać dzisiejsze rondo de Gaulle’a bez ronda, za to z nową stacją kolejową, przesuniętymi przystankami tramwajowymi i arterią z dwoma szpalerami drzew, ścieżką rowerową 5-metrowym wielkomiejskim chodnikiem oraz miejscami postojowymi na jednym z dzisiejszych pasów ruchu. Jeśli nie będzie odwołań, umowa ma być podpisana w ciągu kilku tygodni. - Firma Meritum z Katowic będzie miała wówczas 15 miesięcy na wykonanie projektu. Za swoje prace dostanie 2,5 mln zł - zapowiedział Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Formalne zwężenie ulicy, albo - jak woli przedstawiać sprawę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - „optymalizacja przestrzeni” Al. Jerozolimskich, to kolejny krok do zmiany wizerunku centrum Warszawy.

W GALERII przygotowaliśmy pakiet zdjęć i wizualizacji kompleksowo pokazujących zmiany w centrum Warszawy jakie mają się dokonać w ciągu najbliższych kilku lat:

Zmiany w Al. Jerozolimskich zaczęłyby się od rozkopania tunelu średnicowego przez kolejarzy, co ma nastąpić ok. 2024 roku. Finalny efekt zobaczylibyśmy zatem ok. 2028. - Chodzi o to, żeby skoordynować prace zlecane przez PKP i miasto. By po zakończeniu remontu linii średnicowej nie odtwarzać już tego co jest dziś, a to, co planujemy docelowo - wyjaśnia wiceprezydent Michał Olszewski. Prezydent Rafał Trzaskowski przyznał wczoraj, że dostrzega niedosyt komunikowania o tym, jak chce zmieniać ścisłe śródmieście.

- Słyszę „Trzaskowski zwariował”, „Chce tylko zwężać ulice”. Nawet moi przyjaciele nie rozumieją o co w tym chodzi. Ale im więcej zaczynamy rozmawiać, tym ta idea staje się bardziej jasna - mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy okazuje zdjęcia z Nowego Jorku jako przykłady „oswajania” betonowych przestrzeni, tworzenia zielonych skwerów w miejscu parkingów. - Times Square stał się dziś swoistym hydeparkiem, został przywrócony pieszym – podaje przykład. Warszawa - jego zdaniem - powinna iść w tym kierunku: oddawać kolejne przestrzenie nie tylko kierowcom, ale użytkownikom komunikacji miejskiej, pieszym i rowerzystom.

I o to chodzi w szykowanych zmianach na Marszałkowskiej (przebudowa trwa), Placu Pięciu Rogów (jest dziś rozkopany), Chmielnej (projekt jest wybrany) na ul. Złotej i Zgoda (projekt ma być wybrany w listopadzie) i Kruczej (trwają analizy ruchu). - Tak wyglądają dziś nowoczesne miasta europejskie - przekonuje Rafał Trzaskowski.

Jak Rafał Trzaskowski opisuje zmiany na drogach w centrum Warszawy - obejrzyj też na WIDEO.

Rafał Trzaskowski o zmianach w centrum Warszawy
Sonda
Czy popierasz zmiany w centrum Warszawy proponowane przez Rafała Trzaskowskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE