Szpital południowy odbity! Urzędnicy weszli w asyście strażników

2021-08-25 16:02
Szpital Południowy wrócił w ręce miasta
Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Szpital Południowy wrócił w ręce miasta

W środę rano stołeczni urzędnicy dokonali istnego szturmu na szpital Południowy! Artur Krawczyk, który szefował placówce przed tym jak stała się oddziałem covidowym, wszedł wraz z prawnikiem do siedziby szpitala Solec. Towarzyszyła mu obstawa kilku strażników miejskich. Rządowa komisarz dr Ewa Więckowska postanowiła zaś zrezygnować ze swojej funkcji, tłumacząc się osobistymi atakami na jej osobę. Minister przyjął jej rezygnację.

W środę, punktualnie o godz. 10 miejscy urzędnicy pojawili się w biurze szpitala Solec. Dyrektor szpitala Południowego Artur Krawczyk wraz z prawnikiem Michałem Stolarkiem weszli do budynku w asyście kilku załóg straży miejskiej. - Nie było żadnych wątpliwości prawnych ani innych problemów. Bez oporów weszliśmy do środka – powiedział prezes zarządu spółki, który wcześniej został zawieszony w obowiązkach. - Czas teraz na spotkanie z personelem. To jest bardzo ważne. Chcę też pojechać do szpitala Południowego i zobaczyć w jakim jest stanie. Chcemy, żeby ta zmiana była bardzo płynna – dodał dyrektor. Jak powiedział, tak zrobił… po godzinie 12 strażnicy miejscy zawieźli Artura Krawczyka do placówki i weszli z nim bez przeszkód do środka. - Przywitałem się z pracownikami, spotkałem się z wielką życzliwością, więc myślę, że są zadowoleni – stwierdził prezes. 

W tym samym czasie rządowa pełnomocnik spółki dr Ewa Więckowska zwróciła się do ministra zdrowia o odwołanie ze swojej funkcji. Zrobiła to – jak argumentuje - „w związku z bezpardonowymi osobistymi atakami i szeregiem bezpodstawnych zarzutów pod jej adresem czynionych przez włodarzy Warszawy”.

Adam Niedzielski przyjął rezygnację dr Więckowskiej i stwierdził, że teraz zastanowi się co dalej z tym zrobić. Zapowiedział też, że nie zamierza przystawać na decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. - Mamy wyrok pierwszej instancji, ale my oczywiście będziemy się odwoływali – stwierdził minister.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził we wtorek, że Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał miastu całkowitą rację w uzasadnieniu swojego wyroku. Sprawa dotyczyła stwierdzenia nieważności decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w szpitalu Południowym. Czyli decyzja o odebraniu miastu miejskiego szpitala stała się nieważna. Od środy pieczę nad szpitalem przejęło miasto. Jak zapowiedział w rozmowie z „Super Expressem” dyrektor Krawczyk, placówka nie zmieni swojego profilu. - Nadal będziemy leczyć tam ludzi chorych na covid. Docelowo chcemy jednak uruchomić też inne oddziały, tak by ten szpital zaczął w końcu funkcjonować jak należy – podsumował.

Przedstawiciele miasta przejęli szpital Południowy. Weszli w asyście straży miejskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE