Tak budowano Trasę Łazienkowską. Wytrzymała 50 lat, teraz ją wyburzą [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

2022-01-28 15:16

Trasa Łazienkowska to jedna z ważniejszych dróg w Warszawie. Właśnie rusza zapowiadany od dawna wielki remont. Wyburzą i odbudują dwie estakady na Trasie Łazienkowskiej nad Myśliwiecką i Górnośląską. Dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego stworzyliśmy galerię zdjęć, przedstawiających budowę Trasy Łazienkowskiej krok po kroku. Jak przed laty budowaną jedną z najważniejszych tras w Warszawie i w Polsce?

Trasa Łazienkowska w Warszawie

Trasa Łazienkowska przez najbliższe trzy lata będzie prawdziwą mordęgą dla kierowców. Rusza długo zapowiadany remont. Wyburzą i odbudują dwie estakady na Trasie Łazienkowskiej nad Myśliwiecką i Górnośląską. Kierowcy już teraz pomstują na powstałe buspasy, które powstały m.in. na Ostrobramskiej czy al. Stanów Zjednoczonych.

Trasa Łazienkowska to trasa szybkiego ruchu, która łączący centrum Warszawy z prawobrzeżną częścią miasta. Zbudowano ją w latach 1971–1974 jako część obwodnicy śródmiejskiej. Trasa Łazienkowska składa się z ul. Wawelskiej, al. Armii Ludowej, mostu Łazienkowskiego i al. Stanów Zjednoczonych. Prace nad budową trasy i mostu przez Wisłę rozpoczęto w 1968 roku. Po pół roku wstrzymano je, ale już w czerwcu 1971 roku ekipa Edwarda Gierka zdecydowała o wznowieniu budowy i oddaniu trasy do użytku w IV planie pięcioletnim. Prace rozpoczęto więc 10 września 1971 roku. Trasę Łazienkowską oddano do użytku po trzech latach budowy 19 lipca 1974 roku.

Trasa Łazienkowska w "Czterdziestolatku"

Warto przypomnieć, że budowa Trasy Łazienkowskiej wielokrotnie stanowiła tło wydarzeń w serialu "Czterdziestolatek". Główny bohater, inżynier Stefan Karwowski, pracował bowiem na jednym z odcinków budowy. Co więcej, Trasa Łazienkowska wspomniana jest w kultowym filmie "Miś" Stanisława Barei. Pojawia się ona w tekście piosenki układanej przez Komisarza i Włodarczyka: Hej młody Junaku, smutek zwalcz i strach! Przecież na tym piachu za trzydzieści lat, przebiegnie z pewnością jasna, długa, prosta, szeroka jak morze Trasa Łazienkowska! I z brzegiem zepnie drugi brzeg, na którym twój ojciec legł!

Dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego pokazujemy krok po kroku, jak przebiegała budowa Trasy Łazienkowskiej!

Sonda
Trasa Łazienkowska przed wielkim remontem. Czy obawiasz się utrudnień w związku z burzeniem i odbudową wiaduktów na trasie?
Otworzyli kolejny nowy peron na Warszawie Zachodniej. Imponujący efekt prac
Nasi Partnerzy polecają