To będzie szok dla wielu warszawiaków! Kościół w galerii handlowej. Wiemy, jak będzie wyglądał

2021-05-19 14:28

Tego klienci warszawskiej galerii handlowej mogli się nie spodziewać. W jednym z pomieszczeń Galerii Bemowo powstanie nowy... kościół. Oprócz świątyni powstanie też przyparafialna kawiarnia ze strefą coworkingową oraz dwie salki edukacyjno-zabawowe dla dzieci. - Chrześcijanie chcą być bliżej potrzebujących i stworzyć społeczność otwartą na wszystkich - niezależnie od poglądów, płci, koloru skóry, czy narodowości. Kościół w galerii handlowej nie będzie jedynie miejscem spotkań wiernych - zapowiada Adam Duliński ze Społeczności Chrześcijańskiej "Zachód".

Kościół w Galerii Bemowo powstanie właśnie z inicjatywy tej społeczności. To jedna z siedmiu warszawskich parafii Kościoła Chrystusowego (protestanckiego), który działa w Polsce już od 100 lat. Liderzy bemowskiej społeczności myśleli o przeprowadzce do galerii handlowej od dawna. W ten sposób chcieli znaleźć się bliżej ludzi i problemów lokalnej społeczności. Plany pokrzyżowała jednak pandemia.

- Wierzymy w kościół aktywny, otwarty i zaangażowany społecznie. Wychodzimy bowiem z założenia, że troskę o bliźniego należy praktykować w codziennym życiu, a nie tylko o niej mówić. Galerie handlowe nie kojarzą się z duchowością, ale doszliśmy do wniosku, że to właśnie miejsce dla nas, bo to tutaj krzyżują się ścieżki ludzi o bardzo różnych problemach i potrzebach. Chcemy stworzyć wspólnotę, w której dobrze poczuje się każdy - niezależnie od poglądów, płci, koloru skóry, czy narodowości - podkreśla Adam Duliński, który wraz z żoną tworzy małżeństwo pastorskie stojące na czele SCh Zachód.

W kościele w galerii handlowej na Bemowie na 350 metrach kwadratowych powstanie sala konferencyjna na 120 osób wraz zapleczem multimedialnym umożliwiającym organizowanie różnorodnych warsztatów, wykładów, spotkań i wydarzeń kulturalnych. Oprócz tego w planach jest przyparafialna kawiarnia ze strefą coworkingową, a także dwie salki dla dzieci, które posłużą do organizacji zajęć edukacyjnych, zabaw i warsztatów dla rodzin z sąsiedztwa.

- Inicjatorzy „kościoła w galerii” chcą uruchomić tu także punkt konsultacyjno-poradniczy, w którym bezpłatne, doraźne wsparcie psychologiczne otrzyma każda osoba, która mierzy się z życiowymi trudnościami - przekazuje Duliński.

Wynajęty lokal wymaga gruntownego remontu. Prace związane z demontażem starych instalacji już się zakończyły. W planach jest wymiana posadzek, budowa ścian działowych, zakup i montaż nowych instalacji, oświetlenia i niezbędnego wyposażenia. Podstawowa część inwestycji pochłonie 500 tys. zł. Parafianom udało się zebrać połowę potrzebnej kwoty. W pozyskaniu reszty pomóc ma zbiórka uruchomiona na portalu crowdfundingowych Zrzutka.pl.

- Wiele prac projektowych realizujemy bezkosztowo, własnymi siłami. W zabezpieczenie środków na pokrycie niezbędnych wydatków zaangażowali się nasi parafianie, a także zaprzyjaźnieni partnerzy i inne kościoły. Postanowiliśmy uruchomić także publiczną zbiórkę, do której zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby pomóc w realizacji naszych planów dla Bemowa. W końcu nasz kościół w galerii handlowej ma być miejscem otwartym na różnorodne inicjatywy integrujące mieszkańców dzielnicy i będzie służył nie tylko nam, ale całej bemowskiej społeczności - mówi Adam Duliński.

Prace remontowe potrwają do lipca. Otwarcie kościoła planowane jest jesienią 2021 roku.

Takim autem Anna Lewandowska wozi się po Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE